Osmanlıda Avrupa Finans Kapitali Cilt: 1

Haydar Kazgan

Kitap Açıklaması

Türkiye tam da Avrupa Birliği'nin gündemindeyken Osmanlıda Avrupa Finans Kapitali'yle, bakışların Osmanlının son 150 yılına bir başka deyişle Türkiye'nin yakın mali tarihine- çekilmesi için, bu araştırmanın şu saptaması bile tek başına yeterlidir:

2. Mahmud dönemiyle başlayan Düyun-u Umumiye'nin kuruluşuna kadar geçen zaman içindeki Osmanlı tarihi aslında tümüyle finans ağırlıklıdır... Bu dönemin Avrupalısıyla Osmanlısı arasında, finansal ilişkiler ve hemen ardından da- ticari ilişkiler kurulmamış olsaydı, Sosyalist Devrim 1917'de Rusya'da değil -1848'de olmadı ama 1860'larda kesinlikle Fransa ya da İngiltere'de gerçekleşebilirdi.

Avrupa finans kapitalinin, doğuşunu, sanayi devrimi ülkelerindeki gelişimini ve özellikle Osmanlı İmparatorluğunun ekonomik ve siyasi yaşamına etkisini değerlendiren; bütün tarihsel ve toplumsal olayların belirleyici nedenini ve temelini ekonomik olaylarda gören tarihsel maddecilik yöntemiyle ortaya koymuş, araştırma dönemine ilişkin birçok belge ve fotoğrafı da içeren bir çalışma.

Haydar Kazgan Kitapları
25,00 ₺ %20
20,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9799756349204
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 211
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 211
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.