Kidega'nın Otomatik Portakal Kitap Yorumu
Günümüz toplum yapısını şiddet yanlı bir karakterle sert bir dille eleştiren eser, aynı zamanda ilgisiz aile yapısını da inceliyor. Kendine ait bir sürüyle olmanın getirdiği özgüven ve sonuçları ile totaliter rejimin birey ve toplumu uyuşturma, bastırma, tek kalıp yapma çabasını ince ince dokuyor. Kendine has atmosferi, nefret dolu anlatımıyla en iyi distopya eserlerinden biri.

Kitap Açıklaması

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...

Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. "Uqueer as as clockwork orange". Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezya’da "canlı" anlamına gelen "orang" sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da benim anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikayeye çok iyi oturduğunu düşündüm...

- Anthony Burgess

Karabasan gibi bir gelecek atmosferi... Geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler... Sosyal kehanet? Kara mizah? Özgür iradenin irdelenişi?.. Otomatik Portakal bunların hepsidir. Aynı zamanda hayranlık verici bir dilsel deneydir, çünkü Burgess anti-kahramanı için yeni bir dil yaratır: Yakın geleceğin argosu "nadsat"ı...

ve Stanley Kubrick’in muhteşem film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir...

Anthony Burgess Kitapları
12,96 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: A Clockwork Orange
ISBN: 9789944885706
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 176
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Editör: Ruken Kızıler
Çevirmen: Dost Körpe
Ağırlık: 172
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Ali Hüseyin AYDOĞAN (09.07.2019)

  Ahım şahım bi kitap değil okunur.

 • BAHADUR ALIZADA (02.03.2019)

  Benim şimdiye kadar bitirebildiğim beni bir nebze memnun kılmayan bir kitap. Yaşanan olaylar Amerikan film tadında (lafımdan dolayı özür dilerim) bir genç veledin, züppenin hayatını anlatmış. Toplumun değiştirme çabası robotik bir yapıya dönüşünce kitap güzelleşmeye başlıyor. İnsanın iradesizce değişmesi gerçekten de ne kadar acı vericiymiş. Kötünün kötü kalmasını hiç dilediniz mi o zaman bu kitaba göz atın. Ama benim için ortanın bir tik altı kitap.

 • Arzu Korkmaz (27.12.2018)

  Yoksa siz hala....hemen hemen ..

 • furkan kara (15.11.2018)

  Harika bir kitap hiç bitmesin istedim ilgisiz anne baba ve hayatı değişen bir çocuk kidega kalitesiyle bu kitaba ulaşmak gerçekten çok iyiydi...

 • Bartu Gürmen (13.11.2018)

  Okunmalı mı diye düşünecek olursanız evet okunmalı en azından günümüz toplum yapısını bir nebze de olsa öğrenmiş olacağınız güzel bir kitap.

 • Ogün Kuday (07.11.2018)

  Hem ilgisiz aile yapısını hem de günümüz toplum yapısını anlatan Otomatik Portakal kitabı herkesin kütüphanesinde olması gereken bir eser.

 • Berke Öymen (23.10.2018)

  Bana göre günümüz toplum yapısını Otomatik Portakal kitabı dışında hiç bir kitap özetleyemezdi.

 • Görkem Kılıççı (04.09.2018)

  Otomatik Portakal kitabının adını yeni duydum ve arkadaşlarımın ısrarı üzerine aldım. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

 • Burak Akay (28.08.2018)

  Günümüz toplum yaşantısını sert bir dille eleştiren yazarın bu kitabı okunmaya değer.

 • Berkay Özdoğan (27.08.2018)

  Kitaptan önce ilk olarak yazarın hikayesi dikkatimi çekti ve gerçekten de okunması gereken bir eser olmuş. Herkese keyifli okumalar dilerim.

 • Ebru Çevik (10.08.2018)

  Otomatik Portakal kitabı bu güne kadar okuduğum en enteresan kitaplardan biriydi.

 • Ada Solmaz (07.08.2018)

  Kurgusal anlamda bir baş yapıt bence.

 • Aşkın Aşkın (07.08.2018)

  Kitaba yazılan yorumlar genelde kitabın argoluğu, sıkıcılığı, ve zor dayandım gibi sözler olmuş.Ancak hepsini bir tarafa bırakın.Ben çok beğendim.Müthiş akıcı bir dili var ve inanılmaz sürükleyici.Müthiş bir kurgu ! Film izler gibi okudum.Favori kitaplarımın arasında yerini aldı.Filmde ayrı bir güzel.

 • Rüya Aşıkoğlu (30.07.2018)

  Aslında kitabın adı Otomatik Portakal dikkatimi çektiği için almıştım ve okumaya başladığımda günümüz toplum yapısının nasıl eleştirildiğini okumaya başlayınca oldukça ilgi çekici geldi bana ve herkesin de okumasını tavsiye ederim.

 • Ebru Yalçın (28.07.2018)

  Otomatik Portakal şimdiye okuduğum en ilginç kitaplarından biri.

 • Emirhan Durak (25.07.2018)

  Otomatik Portakal Britanya'da geçen bana göre anlamsız bir kitap.

 • Sinem Tütüncü (20.07.2018)

  Otomatik Portakal kitabı ile yazar Anthony Burgess günümüz toplum yapısını anlattığı en güzel eserlerinden biri diyebilirim.

 • Burcu Akışık (06.07.2018)

  Otomatik Portakal kitabında geçen argo kısımlar kitabı okurken rahatsızlık yarattı bende.

 • Esma Atan (06.07.2018)

  Bir günde okuduğum Otomatik Portakal kitabı biraz distopikti ve resmen dünyanın çivisinin çıktığı bir zamanda geçmesi ve insanların dışarı çıkmadıkları halde korkar oldukları bir dünya. Mutlaka okumalısınız.

 • Esma Atan (06.07.2018)

  Distopik bir kitap olan Otomatik Portakal, tabiri caizse dünyanın çivisinin çıktığı bir zamanda geçiyor; gençlerin bir eğlence aracı olarak ölçüsüz şiddet kullandığı, polis güçlerinin noksan olduğu ve insanların geceleyin dışarıya çıkmaktan dahi korkar olduğu bir dünya.

 • Bora Keçeci (04.07.2018)

  Otomatik Portakal Britanya'da geçiyor. 17 yaşındaki kitap karakterinin kötü bir karakteri kitabı sinir içinde okumama neden oldu.

 • Emel Doğan (28.06.2018)

  Kitabın yazım dili argo ağırlıklı olsa da otomatik Portakal kitabı dünyanın tam anlamı ile çivisinin çıktığı bir dönemi anlatıyor. Kitabın kült bir eser olması kaçınılmaz.

 • İrem Küçükler (18.06.2018)

  "Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim."Otomatik Portakal

 • Burcu Tekelioğlu (11.06.2018)

  Kitaplığımın en nadide eserlerinden biri Otomatik Portakal.

 • Utku Abadan (24.05.2018)

  Otomatik Portakal kitabı okuyan herkesin beğendiği benim bir türlü sevemediğim kitaplardan oldu. Çok satanlarda yer alması ve severek satın aldıktan sonra beni hayal kırıklığına yaratan eserlerden oldu. Yarım bıraktığım kitaplarımın içinde şimdi. Belki günün birinde okuyabilir Otomatik Portakal kitabını.