Otomatik Portakal

Modern Klasikler Serisi

Anthony Burgess
10 kişi
Kidega'nın Otomatik Portakal Kitap Yorumu
Günümüz toplum yapısını şiddet yanlı bir karakterle sert bir dille eleştiren eser, aynı zamanda ilgisiz aile yapısını da inceliyor. Kendine ait bir sürüyle olmanın getirdiği özgüven ve sonuçları ile totaliter rejimin birey ve toplumu uyuşturma, bastırma, tek kalıp yapma çabasını ince ince dokuyor. Kendine has atmosferi, nefret dolu anlatımıyla en iyi distopya eserlerinden biri.

Kitap Açıklaması

"Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…" Karabasan gibi bir gelecek atmosferi… Geceleyin sokakları terörize eden, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler ve bu hikâyenin anti-kahramanı Alex... Yayımlandığı günden bu yana "kült roman" özelliğini kaybetmeyen Otomatik Portakal'ın 15 yaşındaki kahramanı, "iyi ya da kötü nedir?", "İnsan özgür iradesiyle kaderini seçebilir mi?" gibi soruların yanıtlarını kurcalarken, şiddet dolu sahnelere Beethoven'ın, Mozart'ın müziği eşlik ediyor; Alex ve "çete kardeşleri" Pete, Georgie ve Aptalof, yarattıkları yepyeni dilin kelimelerini okurun zihnine kazıyorlar. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1971'de filme de çekilen Otomatik Portakal tüm zamanların en sarsıcı romanlarından. "Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. ‘Uqueer as as clockwork orange'. Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezya'da ‘canlı' anlamına gelen ‘orang' sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve kokusu hoş bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm."

- Anthony BurgessAnthony Burgess Kitapları

16,00 ₺ %40
9,60 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Clockwork Orange
ISBN: 9786052957929
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 176
Basım:
Ebat: 12,5x20,5 cm
Çevirmen: Aziz Üstel
Editör: Ruken Kızıler
Ağırlık: 172
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Ebru AĞAÇ (01.02.2021)

  Gerek ismiyle, gerek konusuyla ilgimi çekmeyi başaran bir kitaptı. Gerçekten müthiş bir kitapmış. İki günde bitirdim hemen sonra filmini izledim...

 • Zuhal YAZICI (29.11.2020)

  Yazar argo dilini üstünü örtülü bir biçimde çok ustaca kullanmış. Olaylar çok sürükleyici ve zevkle okuduğum bir romanı.

 • Nihat Oğuz (05.01.2020)

  Ben okuduğum zaman hayran kalmıştım açıkçası evet biraz argo ile yazılmış olabilir ama verdiği mesajı veya mesajları yavaş yavaş anlıyorsunuz

 • Nilgün YÜCEL (21.12.2019)

  Hayatımda okuduğum en boş ve amaçsız kitap. Zaman israfı!

 • İbrahim Turgay Dişçeken (30.06.2019)

  Argo kelime hazneniİ genişletecek muhteşem bir eser .