Öyküyü Okumak

Feyza Hepçilingirler

Kitap Açıklaması

Yazı okuduğumuz onca şeyden sadece biridir; insan yazılamayacak olanı da okur!

İnsan yazıdan önce de okurdur! Okumanın tarihiyle kıyaslandığında yazının tarihi daha çok yenidir. Aynı şekilde öyküler anlatmanın tarihi de öyküler yazmanın tarihinden çok daha eskilere uzar. Belki de yazıyı bu yüzden icat etmiştir insan!

İnsan, yaşamı etkileyen ve acı ile mutluluğu, arzu ile korkuyu biçimlendiren tüm şeyleri okur. İnsan sesleri, renkleri, nesneleri, biçimleri, işaretleri, izleri, lekeleri, duyguları, hareketleri okuyarak  icat etmiştir yazıyı. Bu yüzden bir şeyin ne olduğu kadar nasıl olduğu da önemlidir. Ve hatta denebilir ki, bir metnin edebi-sanatsal değeri  ne anlattığından çok, nasıl anlattığında saklıdır.  Metne buradan yaklaşmak, metinle edebi-sanatsal bir ilişki kurmaktır.

Feyza Hepçilingirler'in modern edebiyatımızın 15 önemli yazarından birer öykü seçerek oluşturmuş seçkiyi. Önce öykünün tamamını okuyacağınız kitapta, daha sonra da yazarın her bir öykü için yazdığı öykü analiz metnini okuyacaksınız. Kitapta yer alan 15 öykü için yazarın 15 makalesi yer alıyor. Böylece okuyucu kendi öykü okuma pratiği ile yazarın öykü okuma biçimi arasında karşılaştırmalı bir okuma yapma fırsatı bulacaktır. Ayrıca  okuyucu, yazarın analiz metinleri üzerinden kendi okuma tarzının üzerine düşünme fırsatı da bulacaktır. Yani diyebiliriz ki bu kitapta yer alan öyküler ve Feyza Hepçilingirler'in analizleri çoklu okumaya davet ediyor okuyucuyu.

Öyküyü Okumak adlı bu çalışma, edebi bir tür olarak öyküyü anlamak kadar, öykü yazmak açısından da kaynak kitap olma kapsamına ve derinliğine sahiptir ve kendi okuryazarlarını çağırmaktadır.

- Suat Hayri KüçükFeyza Hepçilingirler Kitapları

20,00 ₺ %28
14,40 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Öykü
ISBN: 9786054395439
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 223
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Editör: Suat Hayri Küçük
Ağırlık: 194
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.