Özal’ı Kim Öldürdü ?

Turgut Özal Cinayetinin Perde Arkası

Aytekin Gezici

Kitap Açıklaması

Turgut Özal tıpkı popüler duvar yazılarında sıkça kullanıldığı gibi; 'hızlı yaşadı, genç öldü…' Özel sektördeki çalışma temposu, bürokrasi hayatı ve hiç seçim kaybetmeden başlayıp devlet protokolünün zirvesinde ölümü nedeniyle erken noktaladığı hayatında hep ilgi odağı oldu.

Özel yaşamı nedeniyle, 'takunyalı, muhafazakar' ailesinin kamuoyuna verdiği görüntü itibariyle, 'haddinden fazla Avrupai ve liberal' bulunan Turgut Özal hep hayallerinin peşinde koştu. Çevresinin ne dediğine aldırmadan, doğru bildiği yolda 'burnunun dikine' yürüyen Turgut Özal 'bildik politikacı' profilinin dışında bir görüntü verdi. Bu tavrıyla statükocu çevrelerin tepkisini çekti. Protokol kurallara aldırmaz tavrıyla 'sivil', kimi çevrelerin uykusunu kaçıracak kadar 'dindar', emsallerinin bile hızına yetişemediği 'liberal' bir liderdi. Seveni kadar sevmeyeni de vardı. Ancak 'erken ölümü' sevmeyenler korosunu bile hüzne boğdu. Yıllardır onun 'kuşkulu ölümündeki' gizemin aydınlatılmasının peşinde koşanlar bir süre daha yorulacak gibi duruyor.

Dönemin Sağlık Bakanı'nın yaptığı; "Özal'ın yaşamaması için tedbirler alınmış, yaşaması için değil…" açıklama ne anlama geliyor?

Turgut Özal'ın ölümünden 19 yıl sonra vücudunda yapılan otopside ortaya çıkan dört öldürücü zehir maddesi hangileriydi?

"Turgut Bey üzerinde vesayet kurmaya kalkanlar başaramadıkları için onu öldürmeye kalktılar. Ergenekon davasının oralara kadar gitmesi gerekir" diyen çalışma arkadaşının çağrısına kulak verildi mi?

"Bulgular zehirlenme gibi duruyor. İnşallah yakınlarından birinin bu işte parmağı çıkmaz da daha fazla üzülmeyiz" diyen mesai arkadaşının kaygılarının sonunda ne çıktı?

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun Özal'ın kuşkulu ölümüyle ilgili şok raporunun kamuoyuna açıklanmayan sonuç bölümünde neler yazıyordu?Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054962631
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 424
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 424
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.