Paris Gösteri - Kent

M. Şehmus Güzel

Kitap Açıklaması

İşçilerin, emekçilerin, memurların, işsizlerin, öğrencilerin, gençlerin değişik tarihlerdeki ama aralıksız ve neredeyse her yıl aynı mevsimlerde yinelenen, gösterileri... Öğrencilerin, özellikle 1986'daki eylemleri ve bunların "Mayıs 68" ile karşılaştırılması; sonraki yıllarda yapılan gösterileri, yürüyüşleri, grevleri, "ölü fakülte" türü eylemleri... Örgütlenme biçimleri, yöntemleri... Fransa'da siyaset ve Paris'in, Paris gösterilerinin önemi, rolü, belirleyiciliği... 1 Mayıslar, işgaller, yoksulların, evsiz-barksızların işgalleri... Öğrencilerin, işçilerin, liselilerin gösteri ve yürüyüşleri...

Fransa'da yolsuzluklar ve seçimlere doğru yükselen eylemler, gösteriler, yürüyüşler, isteklerin dillendirilmesi...

Gösteri, yürüyüş ve benzeri eylemlerin belli bir kategorizasyonu yapılabilir mi? Eylem türlerinde yenilikler var mı? Örgütlenmeler ne türde? Bir yıldan diğerine hangi zaman dilimleri daha "hareketli"? Bunlara ve benzeri sorulara somut örnekleriyle yanıt vermek olası mı?

İşçi, öğrenci, işsiz ve yoksulların, yeni "baldırı-çıplakların" gösterileriyle Paris bir Gösteri-Kenttir: Bastille-Republique, Republique-Opera, Denfert-Rochereau-Invalides, Republique-Nation güzergahlarından birinde gösteri yapmadıysanız, yürümediyseniz, Paris'i Paris olarak tanımıyorsunuz demektir: İşçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, öğretmenlerin, ana-babaların, yoksulların, emekçilerin Paris'i bu hatlar üzerinde çizilir, yazılır. Bu yüzden, Işık-Kent "out" ve merhaba Gösteri-Kent diyoruz.

Direnen Paris'tir bu...

 M. Şehmus Güzel Kitapları

19,00 ₺ %16
15,96 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789759010485
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 192
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 192
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.