Kitap Açıklaması

Pusula Yayıncılık web sitelerinde çok değişik amaçlarla kullanılan bir programlama yöntemi hakkında bir kaynak kitap yayımladı. CGI (Common Gateway Interface), HTML sayfalarını dinamikleştirmek için kullanılan bir programlama standardıdır.

CGI'ın en çekici özelliği, web sitesi ziyaretçisiyle diyaloğa girmesidir. CGI ile kullanıcının istekleri doğrultusunda dinamik HTML sayfaları oluşturulur, işlemler yapılır, e-posta gönderilir. Başka bir deyişle CGI, web sitelerini kuru HTML sayfası görünümünden kurtararak etkileşimli hale getirmenin yöntemidir.

CGI, websitelerinde çok değişik amaçlar için kullanılmaktadır: Bilgi bankasına bağlanmak ve bilgileri HTML sayfasına dönüştürmek, sayaç, ziyaretçi defteri gibi web sitesini zenginleştirecek programlar yazmak, server üzerinde rutin işlemleri yerine getirmek, server istatistikleri hazırlamak, etkileşimli oyunlar programlamak, bilgisayarlar arasında iletişim programları yazmak bunlardan bazılarıdır.

Bu yöntemin en çok kullanılan programlama dili ise Perl'dür. Perl, çok çeşitli işletim sistemleri üzerinde çalışabilen evrensel bir dildir. Kullanıcılar Perl'ü herhangi bir bedel ödemeden İnternetten indirerek çalıştırabilirler. Ayrıca Perl'ün değişik işletim sistemlerinde çalışabilmesi bu programlama dilini çok cazip kılıyor.

Yıllardır bu konuda çalışan Özcan Acar Perl, CGI'ı yazmakla Türkçede bu konudaki kaynak eksikliğini önemli ölçüde giderdi. Perl, CGI Pusula Yayıncılıktan çıkan bütün kitaplar gibi, doğrudan doğruya Türkçe okurlar için yazılmış, özgün örnekler içeren temel bir kaynak kitap.20,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9799757092734
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 239
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 239
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.