Pestisit - Kalıntı Analizlerinde Kalite Kontrol (QC) ve Kalite Güvencesi (QA)

Osman Tiryaki

Kitap Açıklaması

Küresellesen dünyamizda tarimsal ürünlerin uluslararasi ticari boyutu gün geçtikçe artmaktadir. Günümüz teknolojisinde de bilgi ve haberlerin oldukça hizli yayildigi da bir gerçektir. Nitekim Hizli Alarm Sistemi (Rapid Alert System for Food and Feed-RASFF) ile Avrupa Birligi ülkelerine giren ürünlerde kalinti açisindan uygun olmayan ürünler ve bu ürünlerin hangi ülkelerden geldigi internetten günlük olarak yayinlanmaktadir. Bu anlamda tarimsal ürünlerin pestisitlerden ari olmasinin uluslararasi kabul görmüs yöntem, metot ve kalite sistemleri ile dogrulanmasi ve ispatlanmasi gerekir. ISO 17025 akreditasyonu ve OECD-GLP kalite sistemi bunlarin basinda gelmektedir.

Pestisit kalinti analizlerinin güvenirligi ya da hassasiyetini, tamamen o laboratuvarin teknik donanimli olmasina, yani modern cihazlara sahip olmasina baglamak çok dogru degildir. Çünkü kitabin incelenmesinden anlasilacagi üzere, kalite parametreleri, çogunlukla kromatografik islem öncesi olan örnekleme, örnegin homojenligi, ekstraksiyon ve ekstraktin istenmeyen bilesiklerden temizlenmesi ile ilgilidir. Analizlerin dogruluk ve güvenirligi çogunlukla bu basamaklara odaklidir. Kromatografik sisteme ne enjekte edilirse sistem onu analiz eder.

Bu kitapta pestisit kalinti analizlerinde uyulmasi gereken kalite kontrol ve kalite güvencesi parametreleri çok genis olarak açiklanmistir. Bu ilkelerle çalisarak tarimsal ürünlerimizin pestisitlerden ari olmasinin gösterilmesi gerek iç tüketim gerekse dis ticaretimiz açisindan çok önemlidir. Kitabin bir diger yönü de açiklanan ilke ve parametrelerin, laboratuvarda yapilan analiz ve arastirmalarda uyulmasi gereken genel ilkeler olarak kullanilabilmesidir. Bu özelligi ile de çesitli disiplinlerde çalisan arastirici ve ögrenciler için kaynak bir eser görünümündedir.

Güncel litratürler, kapsamli açiklamalar, istatistiksel formüller ve AB direktifleri ile desteklenen bu kitap, bir anlamda laboratuvar el kitabi olarak arastiricilar, analiz yapanlar, ögrenciler ve yukaridaki konulara ilgi duyanlar için yararli olacaktir.

32,00 ₺ %8
29,44 ₺
Tedarik Süresi: 6 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9786053206040
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 271
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Editör: Taliha Arslan
Ağırlık: 216
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.