Psikologlar İçin Pratik Etik

Leon D.Vande Creek, Samuel J. Knapp

Kitap Açıklaması

Kim; kuran ve sünnet-i mutahhara da var olan sabit ve sahih olan nasIara bakarsa görecektir ki Allahın vaadi haktır. Zafer yakın ve kesindir. Her zorlukla bir kolaylık vardır. Allah teala kendi yolunda cihad eden kullarını aziz ve muzaffer kılacaktır. Düşmanlarını ise zelil ve mağlup kılacak nurunu mutlaka tamamlayacaktır.

İşte bu nedenle Şam diyarında Allah yolunda savaşanlara müjdeler olsun. Zira bu konuda Allah telanın bir takım ayetlerinin olduğu gibi sadık ve masduk olan, konuştuğu zaman vahiyden başka bir şey konuşmayan yüce peygamberin birçok müjdeleri vardır. Biz kitabımızda; "Şam" hakkında varid olan "merfu" hadisleri bir araya getirmeye ve okuyucuya böylece yardımcı olmaya gayret gösterdik. Bu konu hakkında bütün hadisleri topladığımızı asla iddia edemeyiz. Fakat ifade etmek isterim ki; "Şam" hakkında varid olmuş sahih ve sahih olmayan hadislerin en meşhurlarını bir araya getirmeye gayret gösterdiğimizi söyleyebilirim. Bununla birlikte "Şam" hakkında zikretmiş olduğumuz sahih ve zayıf hadislerin lafızlarına yakın yahut manalarına yakın bir takım hadislerde elbette var.

Hadislerin tahkikinde zayıf veya sahih olarak verilen hadislerin bir başka lafızla yahut cümle ile de sahih olması ya da zayıf olması söz konusu olabilir. Bu nedenle herhangi bir okuyucu-araştırmacı ben bu hadisi falan yerde görmüştüm orada sahih idi burada ise zayıftır" diye bir düşünceye kapılabilir.

Burada dediğimiz gibi dikkat edilmesi gereken diğer bazı rivayetlerde yer alan lafızların farklı olması hadisi zayıf kılabilir diğer bir lafızla ise sahih olabilir. Ya da bir muhaddise göre bir hadis zayıftır diğer muhaddise göre ise o hadis sahih olabilir. Okuyucularımızdan hadis usulünde yer alan bu kural ve tembihlere dikkat etmelerini istirham ediyoruz. Zira aksi takdirde farklı düşünce ve yanılgılara kapılabilir.

Bu konuda da birçok sahih ve sahih olmayan hadisler mevcuttur. Hepsini ihata etmek elbette güç bir meseledir. Ama bizim kitabımızda yapmaya gayret ettiğimiz Şam hakkında varid olmuş, insanların dilinde meşhur olmuş, davetçilerin ve âlimlerin davet ve vaazlarında kullana geldikleri ya da bir takım kitaplarda çok zikredilen hadisleri bulup bir araya getirmeye gayret gösterdik. Kemaliyet ancak Allaha aittir. Eksiklik ve hata bizlere mahsustur. Hamd(bütün güzellikler ve mükemmellikler) ve tesbih(noksanlıklar, ayıp ve kusurlardan münezzeh olma) sadece Allaha aittir. Hata etmiş isem benden ve şeytandandır, isabet etmiş isem bu hiç şüphesiz yüce mevlamdandır.

 55,56 ₺ %8
51,12 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Practical Ethics For Psychologists A Positive Approach
ISBN: 9789944189033
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 202
Basım:
Ebat: 185x235 cm
Çevirmen: Müge Yılmaz, Seher Balcı Çelik, T. Fikret Karahan, Mehmet E. Sardoğan
Editör: Sabri Topaktaş
Ağırlık: 202
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.