Psikolojimiz ve Zaman

Kolektif

Kitap Açıklaması

Hayatın tümü bazısı büyük, bazısı küçük, bazısı dünyevi ve bazısı varlığınız için hayati öneme sahip kararlar vermekten ibarettir. Önemli kararlar, açık eylemleri tetikleyen zihinsel süreçler sonucunda alınır. Hayatınızın özü; alınmış ve alınmamış kararlar olarak iki çeşit eyleme indirgenebilir.

Bazı insanlar için dünya, algıladıkları mevcut durumları, biyolojik dürtüleri, sosyal ortamlarında diğer insanların yaptıkları ya da sosyal baskı ve dürtülerinin duygusal cazibesinin üzerlerinde yarattığı kuvvetlerle sınırlıdır. Karar alma süreçlerini sadece anlık mevcut koşullarla sınırlayan bu insanlar Şimdiki zaman odaklıdırlar. Bazı insanlar ise karar alırken mevcut durumla geçmişte karşılaşıp karşılaşmadıklarını, geçmişte ne yönde kararlar aldıklarını ve ne gibi sonuçlarla karşılaştıklarını hafızalarında araştırırlar. Bu insanlar ise geçmiş zaman odaklıdırlar.

Son olarak, üçüncü tip insanlar ise tamamıyla karar alacakları eylemin gelecekte yaratacağı sonuçları, fayda ve zararları tahmin ederek kararlarını verirler. Eğer tahmin edilen maliyet, tahmin edilen fayda ve kazanımdan fazlaysa, bu yönde adım atmazlar. Bu tip insanlar sadece kazanımlar üstün olduğu yönde kararlar alarak ilerlemeye devam ederler.

Bu kitabı okuyarak; kişisel zaman perspektifi profilinizin farkına varacak, hangi kararlarınızın bu profilinizden etkileneceği hususunda farkındalığınızı artıracak, sosyal yaşamda ve iş hayatınızdaki ilişkilerinizin bilinçsizce bundan nasıl etkilendiğini göreceksiniz.15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000034697
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 200
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 172
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.