Ravzatü-ş Şüheda

Saykali - 1. Bölüm 1-236

Talip Yıldırım

Kitap Açıklaması

Çağatay Türkçesi son döneminin temsilcilerinden Saykali on sekizinci yüz yılda Türkistan’da yaşamıştır. Ravzatü’ş-Şüheda, Saykali’nin 7 eserinden biridir. Eserde, Hz. Ali’nin oğlu, Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in Yezid ve adamları tarafından Kerbela’da şehit edilişi konu edilmektedir. Eser, 2 bölüm ve 408 sayfadan oluşmaktadır.

Çağatay Edebiyatının Klasik Öncesi Devir ve Klasik Devirleri epeyce incelenmiştir. Bu devirlere ait eserler ve yazarları hakkında geniş ölçüde bilgiye sahibiz. Bu devrin şairleri ve eserleri hakkında, hepsi aynı ölçüde olmamakla beraber, yine de oldukça geniş bir bilgimiz vardır. Çağatay edebiyatının klasik devirden sonraki gelişmesini incelemek isteyenler daha güç durumdadırlar. Çünkü bu devirde yaşayan Çağatay şairlerinin ve eserlerinin tam listesi daha yapılmamıştır. Kaynaklarda adları geçtiği halde eserleri bilinmeyen nice yazarlar bulunduğu gibi, yazarı bilinmeyen birçok eserler de vardır. Bu çalışmayla üzerinde çok fazla araştırma yapma imkânı bulunmayan Çağatay Türkçesi son dönemine biraz olsun ışık tutulmaya çalışılmıştır.

Bu çalışmada eserin transkripsiyonlu metni oluşturulmuş, oluşturulan metinden eserin ses ve şekil bilgisi özellikleri Eski Türkçe, Karahanlı Türkçesi ve Harezm Türkçesi ile karşılaştırılarak eserin dil bilgisi özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dizin bölümüyle de Doğu Türk Yazı Dili ve Edebiyatı ile Çağatay yazı dili sözlüğü çalışmalarına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.

 

Talip Yıldırım Kitapları
46,30 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059960595
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 715
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 715
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.