Rejimin Niteliği ve Kürtler

Makaleler 2005 - 2013

İsmail Beşikci

Kitap Açıklaması

İsmail Beşikci'nin 2005-2013 tarihleri arasında kaleme aldığı makalelerini iki kitapta topladık. Kitabın biri; "Rejimin Niteliği ve Kürtler", diğerini "Devlet ve Kürtler" olarak isimlendirdik.

Elinizdeki kitapta daha çok; İsmail Beşkci'nin kaleme aldığı; rejimin haklar karşısındaki niteliği ve özel olarak Kürtlerin düşünsel, siyasal ve aydınlanma konusundaki makalelerini bir araya toplamaya çalıştık.

Makaleler; çeşitli internet sitelerinde, dergi ve gazetelerde yayımlanmış, içlerinde burada ilk kez yayınlananları da vardır. Ancak her okunduğunda, basit ve anlaşılır bir dil ile yazılmasına rağmen, taptaze ve okuru yeniden analiz etme ortamına çektiği, kendisi ile yüzleştirdiğini ve okuma hazını yeniden verdiğini görürüz. Kürt siyaset sınıfının, analitik olmaktan ziyade, eklektik eğiliminin tehlikeli bir şekilde güçlenmektedir. Bunun, bilimsen düşünüşü, siyasal kalitesini ve aydınlanmacı duruşu gerilettiği, etik davranışı aşındırdığı, yanılsamalara yol açtığını gözlemliyoruz.

Devleti, Kürt milletini ve milliyetçiliği ile egemen Türk millet ve milliyetçiliğini sağlıklı algılamak, önemlidir, aktüeldir, tartışmalı ve ders cıkarıcıdır.
İsmail Beşikçi; devletin niteliği, aydınların, akademik alanın, solun ve kürtlerin, devlet karşısındaki zaaflarının neden ve sonuçlarına sıkça vurgu yapar.
Kemalist resmi ideoloji; bilimsel düşünceyi, bilim yöntemi ile olgulara yaklaşmayı zedelemiştir. Tarih bilincini karartmıştır. Burada; iki kaba çizgi, iki tarz, iki uygulama biçimi ve yöntemi vardır.
Biri; olguları, bilim yöntemini, biliimsel analizin hassasiyeti ve özgür düşünüşü esas alır. Diğeri ise; olguları inkar eder, siyaseti, ahlakı ve ideolojiyi esas alır.
Biri; tarih bilincine ve somut olgulara önem verir. Diğeri ise; tarihi, tarih bilincini, somut olguları görmezden gelir, mübalağalı kılar, karartır, inkar eder.
Bilimsel yöntemle, doğruya erişme mücadelesini verdikçe ve yaklaştıkça, bilimin değeri daha iyi hazzedilir ve anlaşılır. Ezilen ve haklı olan, doğruda sebat ettikçe temiz kalır ve özgürlüğe erişebilir.

Kritik edilmesi dileğiyle!

 

30,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056385223
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 448
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Ahmet Önal
Ağırlık: 412
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.