Risale-i Mi’mariyye: Ca’fer Efendi 1023/1614

Kolektif

Kitap Açıklaması

Türk Mimarlık tarihinde Türk mimarlarının hayat hikayeleri ve eserleri hakkında toplu olarak yazılı pek az şey bulunmaktadır. Haklarında edinilen bilgiler dağınık olarak çeşitli yazılar arasına serpiştirilmiş durumdadır. Araştırıcılar bütün bu bilgileri o kayıtlar arasından sabırla bulup çıkarmak durumundadır.

Ancak, Mimar Koca Sinan'ın hayatı ve eserleri üzerine Sai Mustafa Çelebi tarafından daha sağlığında yazılmış olan tezkere ve onun çeşitli istinsahlarını ihtiva eden diğer yazmaları, türünün, belki de bilinen örneklerinden biri olarak sayılabilir.

İkinci örnek ise Sultan Ahmet Camii mimarı Sedefkar Mehmed Ağa'nın hayatı ve eserleri üzerine Cafer Efendi tarafından 1023-1614 tarihinde yazımış olan Risale-i Mi'mariyye'dir.

Risale-i Mi'mariyye ilk olarak Howard Crane'nin bildirdiğine göre 17 Nisan 1918 tarihinde İstanbul'daki Macar İlimler Enstitüsü dergisi olan Turan'da Osmanlı sanat ve mimarisinin yazma kaynakları hakkında çıkan bir araştırma yazısında zikredilmiştir.

Daha sonra ise 1926'da İkdam Gazetesi sahibi Ahmed Cevdet Bey, beş makale ile yazmayı tanıtmış ve bir özetini vermiştir.

İçindekiler
Risale-i Mimariyye İçin
Risale-i Mi'mariyye (Latin Harfli)
Seçme Bibliyografya
Kelime Kılavuzu
Risale-i Mimariyye (Tıpkı Basım)40,00 ₺ %10
36,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789757618438
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 225
Basım:
Ebat: 21x295 cm
Ağırlık: 936
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.