Runa Simi - İnsan Dili

Hüseyin Rahmi Göktaş

Kitap Açıklaması

İnsan düşünürken, bilincin, düşünme sürecinin işletilmesine katkısı nedir? Düşünme süreci başlatıldığında, ulaşılacak sonuç belirlenmeksizin o sonuca nasıl ulaşılır? İçeriksizleşmiş teknik bir dilin yapısı, kendiliğinden yani o dili kullananın (bilincinin) etkisi olmadan insanı bir sonuca ulaştırabilir mi?

Düşünme sürecine bilinçli olarak gerçekleştirilen tek müdahale, ulaşılacak sonucun belirlenmesidir. Ulaşılacak sonuç belirlenmeden düşünme süreci başlatılamaz. Tıpkı aktarılacak anlam belirlenmeden aktarımın başlatılamaması gibi. Gerçekleşen işlem, ulaşılacak sonuç -biliniyor olup olmaması önemli olmaksızın- belirlendiği anda, ona göre konumlanan bir başlangıç noktasından başlatılır. Bilincin yaptığı tek katkı, o sonucu sıkıca tutmaktan ibarettir. Düşünceyi oraya ulaştıracak olan işlemin kurduğu bağlantılar, yaptığı geçişler, sıçramalar bilinçli olarak ortaya çıkmaz. Kısaca iki şey arasında kurulan bağlantı bilinç düzeyinde gerçekleştirilemez.

Yazarının ifadesiyle zihnin iki şey arasında kurduğu bağlantıyı bilinç düzeyinde takibe odaklanmanın ürünü olan kitap, dil-anlam-zihin arasındaki ilişkileri kurcalıyor ve alışılmadık bağlantılar kuruyor. Yazar, önceki çalışması bensenoğdan sonra bu kitapla, dilin zihnin işleyişine etkisi, sesle anlamın ilişkisi, anlamın aktarılması, anlamın karşılıklı birliği gibi konularda kendi terminolojisi kurarak düşünmeyi sürdürüyor. (Arka Kapak)Hüseyin Rahmi Göktaş Kitapları

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789753557092
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 103
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Ali Akyurt
Ağırlık: 95
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.