Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar
Dergah Yayınları
1 kişi
Kidega'nın Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitap Yorumu
Türk insanının doğu-batı arasında kimliksiz kalışını, Türk modernleşmesini ironik eleştirisini kendine has, kendinden sonra gelen birçok yazarı etkileyecek güçlü kalemi ile bizlerle buluşturuyor. Her karakterin kendine ait derin hikayesiyle kitabı elden bırakmak güçleşiyor. Türk dilinde yazılmış ilk modernist romanlardan biri olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü, gelmiş geçmiş en iyi Türk yazarlardan biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bu edebiyat şaheserini kitaplarla arasında bir bağ olan herkes okumalı.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiiri sembolist bir ifade üzerine kurulmuştur. Aynı anlatım tarzı romanlarına da zaman zaman sirayet eder. Ancak muhteva açısından metafizik eğilimleri ile estetik endişelerini şiire ayırdığı halde, sosyal temalar için nesri seçmiştir.

Romanları, zengin hayat hikayesinden taşarak Türkiye meselelerine kendine has yorumlar getirir. Medeniyet değiştirme girişimlerinin insanımızı soktuğu çıkmazları araştırırken yaptığı tahliller, insanımız ve toplum yapımız açısından dikkate değer hükümler taşır.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü toplumumuzun bu değişme süreci içindeki durumunu, fertten yola çıkarak topluma varan teknikle anlatıyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kitapları
38,00 ₺ %26
27,99 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
30 TL üzeri kargo bedava Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9789759955762
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 400
Basım: Nisan 2015
Editör: İnci Enginün

Ahmet Hamdi Tanpınar Hakkında

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğan Ahmet Hamdi Tanpınar Baytar Mektebini bırakır ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden 1923’te mezun olmuştur. Yurdun çeşitli ye...

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Ege Eliçin (03.08.2018)

    Türk edebiyatının en iyilerinden biri.

  • Emel Sadıklar (05.07.2018)

    Yabancı kitaplarından önce Türk edebiyatının Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi büyük eserlerinin öncelikle okunması taraftarıyım.

  • ALİ YILMAZER (29.05.2018)

    Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabı Türk toplumunun değişmekte olan kültürel yapısını konu almıştır. Büyük yazara saygılar.