Sağlık ve Biyolojik Bilimlerde Araştırma

Muzaffer Üstdal

Kitap Açıklaması

Araştırmanın ilk basamağı literatür incelemesi ve kütüphane çalışmasıdır. Çünkü, fikirler orada doğar ve gelişir. İkinci basamak, doğan fikirlerden bir araştırma projesi hazırlanmasıdır. Bu iki basamakta ilerleme sağlanınca, sıra tez dahil, bir araştırmaya gelebilir. Maalesef, bu aşamada ve bunları izleyen aşamalarda (poster, bildiri, makale vs.) örgün öğrenimler veya kılavuz kitaplar yönünden ülkemiz, yetersizlik yaşamaktadır. Sağlık bilimlerinde (tıp, veteriner, eczacılık, diş, beslenme, spor) ve biyolojinin çeşidi alanlarında (tarım, orman, yetiştiricilik, çevre) araştırmanın nasıl yapılacağı üzerinde kılavuz kitaplara, örgün öğrenimlerin sınırlı etkinliği karşısında şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır.

Araştırmacı bilim adamının yetiştirilmesi, araştırmaların yapılması ve yayımlanması konuları, bazı kılavuz kitaplarını okumakla önemli ölçüde aşılabilecektir. Literatür incelemeleri, dokümantasyon, proje hazırlama, poster, bildiri sunumları ve makale çalışmaları, yayınlama yöntemleri bölümlerini anlatan kitabımız aydınlarımızın duydukları gereksinimi karşılamayı hedeflemiştir. Palme Yayıncılık Gn. Md. Sayın İlhan Budak ve çok değerli çalışma arkadaşları kitabımızın yayımında büyük çaba ve özveri gösterdiler. Bizim çalışma arkadaşlarımız Yrd.Doç.Dr.Figen Narin, Arş. Gör.Dr. Seval Kaya, Bil.Uzm-Biyolog Hatice Karaca, Kimyager Funda Akpınar, Bilgi İşlemci Arif Akgümüş ve Sekreterimiz Emel Şahan sabırla ve disiplinle bizlere yardımcı oldular. Adı geçen bu arkadaşlarımızı sevgiyle anıyoruz, teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Amerikalı bilim adamlarının kendi vatandaşları için şu yakınmayı dile getirdiklerini biliyoruz: Bilim adamlarımız araştırmalarının metodlannda güçlüdürler oysa araştırmalarının bulgularını yorumlamakta çelimsiz kalmaktadırlar. Kitabımızı hazırlarken Amerikalıların bu yakınmalarını hep dikkate aldık. Bilim adamlarımızın kitabımızda sunduğumuz bilgilerle hem metodlarını hem de araştırma bulgularının yorumlarını daha güçlü düzeye çıkaracağına inanıyoruz.

 Muzaffer Üstdal Kitapları

39,00 ₺ %10
35,10 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9799944341058
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 232
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 232
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.