Kitap Açıklaması

Gelişen ve oldukça değişen teknoloji ile insanların “gerçekliği” anlama, değerlendirme ve yorumlama süreçleri onları karar verme davranışına geçme noktasında da tahmin edilenden daha fazla etkilediği kaygısından hareket ederek hazırlanan bu kitap, özellikle bulunduğumuz coğrafyada kutuplaşma ikliminin dört mevsim hüküm sürmesi nedeniyle sahte haberin gerçek bilgiden daha işlevsel hale gelerek daha çabuk yayıldığını örnekleriyle ortaya koyuyor.

Sosyal medya kanalları üzerinden anında paylaşılabilen bilgilerle beslenen insanlar giderek çoğalıyor; bu bilgilerin doğru olup olmadığı çoğu zaman sorgulanmıyor. Sahte haberler internet kullanıcılarının görüşlerini ve seçim davranışlarını etkilediği zaman demokrasi için bir tehdit oluşturuyor. Bu kaygılardan hareketle kuramsal tamamlamaların yanı sıra sahte haber konusunda medya okuryazarlığı oluşmasına temel olacak bilgileri de paylaşmaya çalıştığımız bu kitapta; uygulama alanı olarak 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Seçimleri öncesi yayınlanan sahte haberleri seçtik ve kimi zaman binlere kimi zaman da milyonlara ulaşan bu haberlerin NE olduğundan KİM’in yaptığına, neden üretildiğinden nerede ve ne zaman dolaşıma sokulduğuna ve nasıl yayıldığına kadar inceleyerek bu eseri meydana getirdik.

Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi kötü (!) bir huyu vardır ama Türkiye’de de sıkça kullanılan bu sözde olduğu gibi gerçek artık kendi kendine ortaya çıkmamakta ve ortaya çıktığında da “yüzüne bakan” giderek azalmaktadır. Bu kitabın gerçeği arayan, ortaya çıkaran ve gerçeğe itibar edenlerin sayısının artmasına katkı sağlaması temennisiyle...

Temel Değerlere Sahip Olmak, Bağlı Kalmak, İnanmak ve Sürdürebilmek Aşk'ına!...

 

Mete Kazaz Kitapları
29,00 ₺ %20
23,20 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053371922
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 152
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Editör: Emre Vadi Balcı
Ağırlık: 152
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.