Sakarya : Necip Fazıl Kısakürek

Yüz Üstü Çok Süründün Ayağa Kalk

Melek Korkmaz

Kitap Açıklaması

26 Mayıs 1904'te Perşembe günü sabaha karşı İstanbul'da büyük bir konakta doğdu. Kayıtlı bir şereceyle Alaüddevle devrinin Şeyhülislamı Mevlana Bektüt Hazretlerine dayanan ve Osmanoğullarından daha eski bir familya olan Dülkadiroğulları'na bağlı "Kısakürekler" soyuna mensuptur.

Babasoı Mektebi Hukuk mezunu Bursa'da aza mülazımlığı Gebze savcılığı ve kısa ömrünün son senelerinde Kadıköy hakimliği görevlerinde bulunmuş gayet enteresan ve alakaya değer bir insan olan Abdülbaki Fazıl Bey (öl.29 Kasım1920); annesi Girit muhacirlerinden bir ailenin kızı kayıtsız şartsız teslimiyet örneği derin ve fedakar bir Müslüman Türk kadını Mediha hanımdır. (öl.10 Haziran 1977) Büyükbabası İstanbul Cinayet Mahkemesi ve İstinaf Reisliğinden emekli İkincisi Abdülhamid Han'a Ermenilerce girişilen suikastın tarihi muhakemesini yapan ve Mecelleyi kaleme alan heyet içinde imzası bulunduğu için 6 Ekim 1902'de "Legiond'honneur " nişanıyla ödüllendirilen vekar ve ciddiyet timsali Mehmet Hilmi Efendi'dir. (öl.19 Mayıs 1916)

Ncip Fazıl ilk dini telkin ve terbiyesini, tek oğlu olarak Mehmet Hilmi Efendi'den aldı; okuyup yazmayı henüz 5-6 yaşlarındayken ondan öğrendi. Birçok şiirinin ana imajını ve ruhi kaynağını teşkil eden "yakıcı bir hayal kuvveti marazi bir hassasiyet, dehşetli bir korku" şeklinde özetlediği ve hastalıktan hastalığa geçtiği ilk çocukluk yıllarını çocukluk hatıralarının kaynaştığı bir "tütsü çanağı" olan büyükbabasına ait Çemberlitaş'taki Konak'ta geçirdi.Melek Korkmaz Kitapları

12,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Biyografi
ISBN: 9786059869034
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 357
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Kemal Taş
Ağırlık: 368
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.