Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı : 157 Mart-Nisan 2017

Kolektif

Kitap Açıklaması

Sanat Dünyamız 43. yayın yılında sanatçıyı araştırmaya, Türkiye'de sanat tarihi yazımına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Elmgreen and Dragset ile söyleşi; İrfan Önürmen; Jascha Heifetz; Mustafa Pilevneli ile söyleşi Claus Fottinger'in "Gelibolu Projesi - 2002-2015" ve sanatın birçok konusu Mart-Nisan 2017 sayısında.

15. İstanbul Bienali Küratörleri Elmgreen and Dragset ile Söyleşi

16 Eylül-12 Kasım 2017'de izlenecek olan 15. İstanbul Bienali'nin küratörleri ünlü bir sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset ile söyleşide küratörlük çalışmalarına odaklanıldı. Söyleşiye eşlik eden albümde ise ikilinin kendi sanat yapıtlarından bir seçki yer aldı.

Mustafa Pilevneli ile Yetmiş Yedi Yıl

Sanatçı Mustafa Pilevneli ile, hayatı ve sanatı hakkında bir söyleşiyi sanat tarihçi Ömer Faruk Şerifoğlu yaptı. Bu renkli söyleşi, yurtiçinde ve yurtdışında birebir tecrübelerin ışığında, sanat tarihimize pencereler açarken, yakın tarihin kültürel, sosyal açılardan değerlendirilmesine katkı sağlıyor.

Paul Signac

Mehmet Rifat yazısında eser yaratım süreci araştırmalarında oluşsal eleştiri yaklaşımını ve bunun sanat alanında uygulamasını geçen sayıda Gauguin örneği üzerinden değerlendirmişti. Bu sayıda Signac'ı odağa aldı.

Güzel Sanatlardan Güncel Sanata

Süreyya Su, güzel sanatlardan güncel sanata geçen sürenin kavramsal ve pratikteki izini sürerken sanatın ve hayatın durumunu, modern toplumun sanatla ve dünyayla ilişkilerini yorumladı.

Gülseren Kayalı

Gültekin Emre'nin edebiyat ve resim tarihimize göndermeler içeren deneme yazısının baş karakterleri sanatçı Gülseren Kayalı'nın kedi resimleri oldu.

Ars Leksikografi

Medya sanatçısı, görsel araştırmacı Ege Berensel kavram üretimi meselesini kültür sanat alanındaki tarihi ve edebiyatla, sanat akımlarıyla ilişkisi üzerinden ele aldı.

İrfan Önürmen

Nusret Polat sanatçı İrfan Önürmen'in çalışmalarını insan ve herkes kavramlarından yola çıkarak kaleme aldı.

Jascha Heifetz'in İstanbul resitalleri

Müzisyen Strausslar ve Osmanlı Hanedanı başlıklı kitabı 2012 yılında YKY'den yayımlanan Ömer Eğecioğlu'nun bu sayıdaki araştırma konusu Jascha Heifetz'in 1928'teki istanbul resitalleri oldu.

fragmantation dizisi no 28: Claus Fottinger

Sanat Dünyamız'ın Necmi Sönmez küratörlüğünde süregelen fragmantation dizisinin bu sayıdaki konuğu Alman sanatçı Claus Fottinger oldu. Sönmez'in yazısında dediği gibi "Claus Föttinger, farklı ışık kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdiği heykel ve yerleştirmeleriyle tanınmaktadır. 2004 yazında tesadüfler sonucu yolu Çanakkale'nin Sedülbahir köyüne düşen sanatçı, burada da kendisine bir atölye kurarak, farklı tarihsel katmanlara gönderme yapan coğrafyanın etkisiyle çalışmaya başlıyor. Föttinger, antik dönemlerde Hellespont, 20. yüzyıl başından itibaren Gelibolu/Gallipoli olarak isimlendirilen coğrafyada hem Türkiye hem de dünya tarihinin nasıl şekillendiğini ele alan çalışmalarında, tarihin farklı katmanlarını farklı açılardan sorgulamaktadır. Bu soruların çıkış noktasını, 1. Dünya Savaşı'nın gelişimini yakından etkileyen Çanakkale Savaşı oluşturmaktadır."

Mustafa Hulusi

Yaşamını ve çalışmalarını Londra ve Kıbrıs'ta sürdüren sanatçı Mustafa Hulusi'nin Dirimart Galeri'de 10 Aralık 2016 – 20 Ocak 2017 tarihleri arasında yer alan "Tersine Coşkunluk" sergisini sanatçı Huo Rf yorumladı.

Sadık Arı

Kültigin Kağan Akbulut otuz yaş altı sanatçılar hakkında yazmaya devam ediyor. Bu sayıda; desenleriyle çok dikkat çeken sanatçı Sadık Arı'yı kaleme aldı.

Onur Gürkan

Onur Gürkan ile Tatil başlıklı çalışması vesilesiyle yapılan söyleşide bellek, sanatçı kitapları, görsel dil ve benzeri konular konuşuldu.17,82 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000068959
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 144
Basım:
Ebat: 22x28 cm
Ağırlık: 144
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.