Satı Gelin’in Türküsü

Mustafa Akgün

Kitap Açıklaması

Satı Gelin'in Türküsü

Tunceli' li Alevi bir ailenin kızı Satı ile Manisa'lı Sünni bir ailenin oğlu Bekir evlenirler. Bekir İstanbul Edebiyat Fakültesini yeni bitirmiştir. Ankara'da bir liseye edebiyat öğretmeni olarak tayini çıkar. Yaz tatilini geçirmek için Manisa'ya Bekir'in köyüne giderler. Köyde acı bir sürprizle karşılaşırlar. Bekir'in annesi Zehra, Alevi bir kızla evlendiği için oğluna kızar. Onlara hakaret eder. Bunun üzerine köyden ayrılıp tatillerine Tunceli'de devam etmeye karar verirler. Tunceli'ye giderler. Bu defa Satı'nın babası Muallim Baki ile kardeşi Haydar; Yezit yani Alevi olmayan birisiyle evlendiği için Satı'ya kızar ve hakaret ederler. Bu olanlardan sonra Satı ve Bekir Ankara'ya dönerler.

Olanları Bekir pek umursamamakla beraber Satı çok üzülmektedir. Hem Alevi inanç ve düşüncesini hem de Sünni inanç ve düşüncesini temelden ve ilmi olarak incelemeye karar verir. Neticede Satı her iki tarafında cahillikten kaynaklanan bir düşmanlığın içinde olduğunu görür ve çok hayıflanır.

Her iki tarafın zihin ve yüreklerine hitap etmek suretiyle olumsuzlukları izale etmeye çalışır. Bunda da muvaffak olur.Mustafa Akgün Kitapları

11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789759837525
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 188
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 170
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.