Şehit Kubilay

Kan Demir

Kitap Açıklaması

Kubilay, 1923 yılında kurulan genç Cumhuriyet'e karşı, Menemen'de ayaklanma teşebbüsünde bulunan gericiliğin karşısına dikilen Türk askeridir, Türk öğretmenidir, Türk gencidir. 1923'ten bugüne, Cumhuriyet kararlılığının, timsalidir.

Ancak nedense Kubiiay üzerine her yıl törenler düzenlenmesine karşın, geride sadece tek bir fotoğrafı kalmıştır. Kubilay'a ait tek bir satır yazıya, bir anıya rastlayanlayız. Kubiiay bir kahramandır ama bu kahramana ait bir kitap bulamayız. İleri Yayınlan, "Artık Atatürkçü bir yayınevi var" sloganı ile yola çıktığına göre, adı unutulan, unutturulan ya da sadece sloganlarda yaşayan bu büyük Türk devrimcisini, yeniden Türk milletinin önüne, kimliği ile, yaşamı ile, fikirleri ile getirmeliydi.

Bu küçük kitapçık işte bu amaçla hazırlandı.

Kubilay şehit edildikten hemen sonra, Kanaat Kitabevi tarafından bir kitapçık hazırlanmıştı. Kitapçığın yazarı Kan Demir'di.

Neredeyse 75 yıl sonra, bu kitapçığı yeniden yayınlıyoruz. Kitapçık, o döneme ve günlere ait tek belge niteliğinde. Kubilay'ın annesinin, kardeşinin, öğretmen arkadaşlarının tanıklıklarına dayanıyor. Yine o günlere ait fotoğraflara yer veriyor.Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756288269
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 112
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.