Şehvetiye Tarikatı

İsmail Saymaz
17 kişi

Kitap Açıklaması

Günümüzde Türkiye’de otuz tarikat silsilesinin ve bunlara bağlı dört yüz civarında kolun, sekiz yüz civarında medresenin faaliyette olduğu tahmin ediliyor. Çoğu holdinge dönüşen tarikatlar büyük bir ekonomik sektör oluşturuyor. Hızla gelişen her sektörde olduğu gibi, bu alanda da kayıt dışı ve merdivenaltı ekonomi gelişiyor. Bireyin kurtuluşunun cemaat yoluyla gerçekleşeceğine dair güçlü bir inanç aşılanıyor. Merdivenaltı tarikat ve cemaatler, geleneksel tarikatların yöntem ve söylemlerini taklit ederken, bilgi kaynağı olarak ilham ve rüyaya, kanıt olarak hurafe, rivayet, keramet ve hikâyelere başvuruyorlar. Müritler, çeşitli yöntemlerle ikna edilerek, ağırlıklı olarak ekonomik ve cinsel istismara maruz kalıyorlar.

İsmail Saymaz, ilkokul mezunu, Arapça ve Kur’an bilmeyen, hatta namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmeyen, bazılarının yüzlerce müridi olan, haklarında dava açılmış altı sahte şeyh vakasını inceliyor. Bir kısmının Kur’an kursu da işlettiği, tekke sahibi olduğu bu şeyhler, şehvet ile servet edinme arzusunun iç içe geçtiği bir dünyada, yüzlerce kadın ve erkeğin iradesini teslim alıyorlar. Haklarında şikâyet veya ihbarda bulunulmadıkça, faaliyetlerini yıllarca sürdürebiliyorlar. Esas olarak, devlet tarafından “gerçek şeyhlere” tanınmış resmî hoşgörüden, koruma zırhından ve dokunulmazlıktan yararlanıyorlar. Şehvetiye Tarikatı, kısa yoldan servet edinme hırsının ve bastırılmış cinsel arzuların dinî inançlar temelinde kışkırtılıp, kullanıldığı bir dünyaya ışık tutuyor.

İsmail Saymaz Kitapları
21,50 ₺ %15
18,28 ₺
1 günde kargoda
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789750527173
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 118
Basım:
Ebat: 13x19,5 cm
Ağırlık: 118
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Koray Koçyiğit (05.12.2019)

  İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan birisi

 • Rüzgar Kavaklıoğlu (20.11.2019)

  Okumak için sabırsızlandığım ve okuyunca hayran kaldığım bir eser.

 • Emine Dogru (10.11.2019)

  Emeğine, kalemine sağlık olsun İsmail Saymaz ın. Birçok kişinin bildiği ama çok azının yazmaya cesaret ettiği bir konuyu ustaca kaleme almış.. Tebrikler

 • Feryat Kul (18.10.2019)

  Okurken midem’e kıramplar girdi acı gerçekleri delilleriyle sunmuş Sayın İsmail SAYMAZ. Okumanızı tavsiye ederim.

 • Sinem Alnıaçık (11.10.2019)

  Mutlaka okunması gereken bir kitap.

 • Emirhan Tokgöz (02.10.2019)

  Okumaya değer bir kitap tavsiye ederim.

 • Burcu Sandalcı (02.10.2019)

  Okumayı düşünenlere tavsiye ederim. Tek kelimeyle harika bir kitap.

 • Emre Çağıran (05.08.2019)

  Satışa açılmasını istediğim kitaplardan biri.