Kidega'nın Şeker Portakalı Kitap Yorumu
Edebiyat tarihinin unutulmaz eserlerinden biri olan Şeker Portakalı'nda minik Zeze'nin yaşamına misafir oluyoruz. Belki de en hüzünlü misafirliğimize... İnsanlığın temel ihtiyacının sevgi olduğunu, sevginin her şeyi değiştirebilen kudretini Zeze'nin gözlerinden görüyoruz. Aile içi iletişimsizliği, yoksulluğu en yalın haliyle bizlere aktaran bu eserde iyisiyle kötüsüyle tüm karakterle empati kurup o dünyanın bir parçası haline geliyoruz. Okuduğunuzda hüznünüze sebep bulamayacak ve kendinizi salt bir kalp acısı içinde bulacaksınız.

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Jose Mauro de Vasconcelos Kitapları
22,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: O Meu pe de Laranja Lima
ISBN: 9789750719400
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 200
Basım: Ocak 2018
Ebat: 125x195
Çevirmen: Aydın Emeç
Jose Mauro de Vasconcelos

Jose Mauro de Vasconcelos Hakkında

Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar olan Jose Mauro de Vasconcelos 26 Şubat 1920 yılında Rio kenti yakınlarındaki Bangu kasabasında dünyaya gelmiştir. Annesi Kızılderili, babası ise Portekizlidir. 11 çocukl...

Şeker Portakalı Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • İrem Karabulut (13.11.2018)

  Neredeyse gittiğim her yerde ısrarla okumam için Şeker Portakalı'nı önerdiler ve sonunda dayanamayıp aldım iyi ki almışım teşekkürler kidega.

 • Armağan Bolatlı (07.11.2018)

  İnsanlığın ihtiyacı olan sevgiyi Zeze’nin gözlerinden gördüğüm Şeker Portakalı edebiyat tarihinin unutulmaz eserlerinden biri olmasına rağmen ben yeni tanıştım kitapla ve sonu hiç gelmesin istedim. Halen okumayan varsa hemen alıp okumaya başlamalı.

 • Onur Kasapoğlu (10.09.2018)

  Siz de şeker portakalını okuyunca ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Ağlamamak için sakın kendinizi tutmayın bırakın aksın o göz yaşınız .

 • Utku Akgül (04.09.2018)

  Tavsiye üzerine satın aldığım bir kitaptı ve şimdi iyi ki almışım diyorum.

 • Emel Okur (31.08.2018)

  Kitabı okurken birçok yerinde ağlamamak için kendimi zor tuttum. Kitapta unutamadığım yerlerin çoğu Zezenin yediği dayaklardı. Eğer ki ben Zezenin yerinde olsaydım hiç bu kadar dayağa ve yaşadığı acılara hiç katlanamazdım.

 • Burcu Ayaydın (28.08.2018)

  Zezenin yaşamını anlatan çok eğlenceli ve duygusal kitaplardan biri.

 • Çağan Akar (13.08.2018)

  Şeker Portakalı kitabını ilk lise yıllarında okumuş olmama rağmen kapağı bana çekici gelerek satın aldım. İki gecede bitirdim yıllar önceki tadı aynen tekrar aldım.

 • Ferid Aykaç (10.08.2018)

  edebiyatımızın unutulmaz eserlerinden biri olduğundan sanırım kitabı okurken dahi kendimi kitabın içerisinde hissetmek beni çok mutlu etti. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Esma Beşok (06.08.2018)

  Şeker Portakalı kitabını yeni keşfettim ne kadar geç kaldığımı anladım.

 • Ümran Kocabıyık (03.08.2018)

  Yoksulluğun verdiği sıkıntı ile diğer çocuklardan biraz daha yaramaz olan Zeze'nin sürekli dövülmesine mi yanayım küçücük yaşamında tek dostunu acı şekilde kaybetmesine mi yanayım. Şeker Portakalı bitti ama bende bittim.

 • Atakan Tokgöz (02.08.2018)

  Edebiyatın en unutulmaz eserlerinden olan Şeker Portakalını neden bu kadar geç okudum ki? Kitap bitti ama ama zeze'nin acısı hala içimde.

 • Ebru Poçan (30.07.2018)

  Şeker Portakalı minik zeze’nin devamı niteliğinde olduğundan sanırım hemen alıp okumak istedim ve herkese de tavsiye ederim.

 • Burcu Tekelioğlu (30.07.2018)

  Her ne kadar çocuk kitabı olarak tabir edilmiş olsada bence Şeker Portakalı en iyiler arasında yer alıyor Çocuğum için almış olmama rağmen öylesine severek ve ilgi ile okudumki.

 • Berkay Özdoğan (30.07.2018)

  Şeker Portakalı kitabını benim gibi geç kalmışların hemen okuması gereken kitaplardan biri.

 • Yağız Denkel (28.07.2018)

  Kitap ZeZe’nin devamı niteliğinde olduğundan sanırım ki çok beğenerek okudum. Herkese tavsiye ederim.

 • Emirhan Atakol (25.07.2018)

  Şeker Portakalı kitabını okumayan varsa hala mutlaka en yakın zamanda okumalıdır. Geç kalınan her gün pişmanlık.

 • Alp Çatalbaş (19.07.2018)

  Kitaba inceleme yapmama gerek yok. Zaten bir çok okur o güzel kalemleriyle anlatmışlar bu kitabı.

 • Esma Çörekçi (09.07.2018)

  Küçğk bşr çocuğun gözünden acı, dostluk, hayat gibi bir çok kavramı yer yer gözyaşlarınız zaman zaman ağlayarak okuyacaksınız Şeker Portakalın'da.

 • Burak Yalçın (06.07.2018)

  Okunması gereken en önemli kitaplardan biri de benim için Şeker Portakalı oldu. Kitabı elime alır almaz güzel ve sürükleyici olduğunu anladım. Kitabı okuduğunuz an bazı yerlerde ağlamamak için kendinizi zor tutacaksınız.

 • Türker Çamdalı (05.07.2018)

  Şeker Portakalı kitabı okunması gereken en özel eserlerden biridir.

 • İrem Körmükçü (04.07.2018)

  Dünya edebiyat tarihine damga vurmuş çok güzel bir kitap şeker portakalı. Okuyun okutturun. Küçük zeze'nin hayatından çıkarmamız gereken bir sürü ders var.

 • Ada Doğan (03.07.2018)

  Şeker Portakalı kitabı şimdiye kadar okuduğum en içten yazılmış kitap bence. Zeze sanki yanımdaymış gibi hissettirdi.

 • Ada Erdoğan (02.07.2018)

  Şeker Portakalı kitabını okumakta epey geçikmiş biri olarak öncelikle filmini izlemiştim. Kitapta filmde muhteşem bir etki bıraktı bende.

 • Ahmet Akal (19.06.2018)

  Şeker Portakalı kitabını ilk defa okudum gözyaşları içinde okudum. Bu enfes kitabı okumayan kalmasın.

 • Yağız Çamdalı (13.06.2018)

  Çocukluk yıllarımın en sevdiğim kitaplarından olan Şeker Portakalı kitabımın kaybolmasından sonra yeniden satın aldım. Şimdi daha iyi anlıyorum kitabı. Etkisinden uzun süre çıkamayacak gibiyim.

 • Emel Koyuncu (11.06.2018)

  Şeker Portakalı okunmayan insan çok şey kaybeder. Keşke seninle bu kadar geç tanışmasaydım Zeze yüreğime yer ettin. Küçük bir çocuğun acı ile tanışması bu kadar hüzünlü olmamalıydı.

 • Atakan Yalçın (24.05.2018)

  Okulda öğretmenim tarafından önerilen Şeker Portakalı kitabı şimdiye kadar okuduğum en iyi kitaptı diyebilirim. Ah küçük Zeze okurken seni ne çok sevdim bir bilsen.Kitabı elinize aldığınız anda Zeze’nin yaşamına konuk oluyor yer yer göz yaşlarınıza hakim olamadan bir çırpıda okuyorsunuz. Şeker portakalı genç ve yetişkin herkesin okuması gereken bir kitap ve kitaplıklarda mutlaka yer almalı.