Şekuri Divanı

Menekşe Gültekin

Kitap Açıklaması

Şekuri ya da gerçek adıyla Abdü'ş-şekûr b.Abdullah Himmet de 18. yüzyılın tekke şairlerindendir. Hem vaiz hem şair hem de Bayrami - Himmeti şeyhi olan Şekuri, bu dönemde medrese eğitimi almış nadir şâirlerdendir. Kur'ân tefsiri yapacak derecede âlimdir. Arapça şiir yazacak kadar Arapçaya vakıf oluşu dikkate şayandır.

Şekuri'nin Divan'ı tamamen tasavvufîdir. Divan'da Allah ve Peygamber sevgisi başlıca konulardır. Dünyanın geçiciliği, kulun acziyeti, fakirliği ve yakarışları, bazı tarikat büyüklerine övgü, dervişlere öğütler diğer konulardan bazılarıdır. 18. yüzyılda sosyal hayattaki bozulmalar da şiirler yansımıştır.

Şekuri, Divan'ında iki oğlunun şehadeti, Üsküdar'a hicret edişi, tefsir sahibi olması gibi ve özel hayatıyla ilgili durumları da konu olarak işlemiştir. Şiirleri lirik, didaktik ve yer yer satiriktir. Dili ise sadedir.

Şekuri Divanı üzerinde yaptığımız çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı, edebi şahsiyeti ve sosyo-kültürel çevresi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Divan çeşitli unsurlar açısından değerlendirilmiş, tasnif edilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Divan'ın transkripsiyonlu metni verilmiş ve Divan'da geçen önemli terim ve kavramlar indeks ile gösterilmiştir.

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054042418
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 246
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 246
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.