Seninle Başlamadı

Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları

Mark Wolynn
1 kişi

"Seninle Başlamadı" bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.

Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.

“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır.

Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda muhteşem bir iş başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle yeniden bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”

-James S. Gordon, MD, Yazar, Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı anlamak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, yaratıcı ve şevkat dolu bir çalışma.”

-Sharon Salzberg, Yazar, Lovingkindness and Real Happiness

“Kalıpları altüst eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek güçlü araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye doğru yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “

-Tara Brach, Phd, Yazar, Radical Acceptance and True Refuge

“Mark Wolynn’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, güçlü öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller’in devrim yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel’in Gelişen Zihin adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı hak ediyor. Ailenizi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksiniz.”

-Mark Matousek, Yazar, Ethical Wisdom

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı, üst düzeyde faydalı bir araç kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik yardım alabilir ve güçlü içgörülere sahip olabilirsiniz.”

-Jess P. Shatkin, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar, Child & Adolescent Mental Health

35,00 ₺ %28
25,20 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: It Didn’t Start With You
ISBN: 9786059692472
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 276
Basım:
Ebat: 145x21 cm
Editör: Umut Kısa
Çevirmen: Mine Madenoğlu
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Sinem Ayverdi (13.05.2019)

  Kişisel gelişim kitapları sevenlere önere bilicegim bir kitap ama onun dısında ki okuyucuları bi miktar sıkabilir.

 • Burcu Çamdalı (22.01.2019)

  çok beğendim kitap elime kısa sürede ulaştığı için de ayrıca teşekkürler.

 • Burcu Erberk (07.11.2018)

  Bence mutlaka okumanız gereken bir kitap. Enteresan şeyleri içinde barındıran Seninle Başlamadı Kitabına eminim sizlerde bağlanacaksınız.

 • Yağız Koyuncu (04.09.2018)

  Seninle Başlamadı kitabı gerçekten de harikaydı. İnsanın kendi başına da bir şeyler başardığını görmek güzel.

 • Tuna Kaplangı (28.08.2018)

  Kitabı okumaya başladığım da anladım ki hayat birileri ile başlamadı ki onlarla da bitsin. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.

 • Ada Mayhoş (27.08.2018)

  Kitabın güzel yanı bilimsel açıdan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen dilinin oldukça anlaşılır ve akıcı olması.

 • Rüya Özkök (20.08.2018)

  Psikoloji üzerine okuduğum en iyi kitaplardan biri de Seninle Başlamadı eseri oldu.

 • Mert Çetiner (16.07.2018)

  Seninle Başlamadı kitabı bilimsel açıdan bir bilgi hazinesi olması dışında dilinin de oldukça anlaşılır ve akıcı olması insanı şaşkına çevirecek araştırma sonuçları içermekte. Psikoloji adına her şeyi sevenlerin mutlaka okuması gerek.

 • Burcu Bademci (10.07.2018)

  Seninle Başlamadı kitabı Nautilus kitap ödülünü kazanmış ve en güzel yanı da bilimsel açıdan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen kitabın anlaşılır ve akıcı olması çok hoş. Kitabı okumayı bitirdikten sonra kendi hayatınızı gözden geçireceksiniz.

 • Koray Sadıklar (07.07.2018)

  Okuduğum en güzel roman diyebilirim, kitabı okurken anlamadığım en tuhaf duygu Seninle Başlamadı hissi vermekti. Kitabın adı gibi hiçbir duygu başkaları ile başlamıyor. Herkesin okuması gerek diye düşünüyorum.

 • Efe Keçeci (04.07.2018)

  Psikoloji üzerine kitaplar pek sevmesem de Mark Wolynn yazdığı Seninle Başlamadı kitabını çok satanlarda gördüğüm ve ilgimi çektiği için almak istedim iyi ki de almışım böylelikle aile içinde kim olduğumu ve sorunlarımın üstesinden nasıl gelmem gerektiğini öğretti. Psikoloji sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

 • berk tekerli (31.05.2018)

  Bilimsel olarak hazırlanmış bir kitap olmasına rağmen akıcı ve sade bir dille yazılmıştır. Seninle başlamadı kitabı okuyan herkese bir şeylere katan bir eser.