Şerkoy’dan Sultan Selahaddin Eyyubiye

Haydar Işık

Kitap Açıklaması

Haydar Işık, 1937 yılında Dersim'in nazimiye ilçesinde doğdu. Muş, Nazimiye ve Pülümür'de ilkokul öğretmenliği yaptı. Bursa Eğitim Enstitüsü'nü bitirerek Nazimiye, Narlıhan ve İzmir'de Ortaokul öğretmenliği yaptı. İzmir Eczacılık Yüksekokulunu'da bitiren Işık, 1974 yılında Almanya'ya göçmen çocuklara Türkçe dersler vermek üzere gönderildi. 1980 darbesinde vatandaşlıktan atıldı.

Haydar Işık'ın bazı çevirileri; "Eliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Bitlis ve Halkı", "Türkler-Kürtler-İranlılar", "Hilalin Gölgesinde Bir Ermeni Kızın Yazgısı"

Haydar Işık'ın Kaleme aldığı, Almanca ve Türkçe yayınlanan; "Dersimli Memik Ağa", Dersim Tertelesi", "Ronahi", "Şafağı Beklemeyeceğiz" romanları ve "Almanya'da Yitenler" isimli öykü kitabı bulunmaktadır.

Kürt Pen başkanlığı, Alman Öğretmenler Sendikası, Bavyera Yazarlar Birliği, ve KNK üyesi olan Işık, evli ve üç çocuk babasıdır.

Dersimli Memik Ağa çevrisi için, "Yüreğine gözyaşları dökülse bile, Haydar Işık poetik dilini muhafazaetmiştir."                                                                                                               -

Wolfgang Sreter (Kulturbrief Dergisi)

"Haydar Işık, Kürt yaşamını ve doğa güzelliklerini poetik bir anlatımla vermektedir. Korkunç olayları anlatırken de realist olmayı yeğlemiştir."                                                                     

-EKZ

"Yazar (H.Işık) ne ironiye ne de piskolojik inceliğe yer vermeden, 200 yıldır yok edilmek istenen halkının bakış acısıyla acıklı bir destan gibi anlatırken, gelenek-göreneklerini ve özellikle sert doğa yapısını poetik tarzda veriyor."                                                                                                

-Rolf Hamann Maerkische Allgemeine

"Haydar Işık, çağdaş ve çok değerli bir yazarımız. (...) Öykü ve roman dallarında yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların ürünü olan yayınlarıyla, Türkiye'de ve Almanya'da çok sevilen ve sayılan Kürt yazarlarımız arasında yer aldı. Onun bu sanatsal başarısında, kendi öz yaşamıyla bu kültür birikimini dengelemekte gösterdiği ustalığın ve becerinin büyük rolü olmuştur. (...)"          

-Dr. Cemşid Bender

Haydar Işık Kitapları
21,30 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758245802
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 368
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Editör: Ahmet Önal
Ağırlık: 274
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.