Sermaye Birikimi, Kalkınma, Azgelişmişlik

Mehmet Türkay

Kitap Açıklaması

"Kalkınma kavramının tuhaf bir sihri var gibi görünüyor. Bu kavram kullanıldığında sanki etrafa bir sihirbazın elindeki asadan yıldızlar saçılıyor gibi. Herkes bu kavramın sihri karşısında hayranlığa kapılıyor ve inanılmaz bir hızla büyüleniyor. Bu büyü öylesine etkili ki kalkınmayı talep etmeyen, savunmayan, istemeyen "doğal olarak" kalmıyor.
Hakim politik güçlerin yanı sıra çeşitli toplumsal, politik hareketlerin, muhalif sol pratiklerin ya da hakim kuramsal yaklaşımların yanı sıra eleştirel konum alışların dahi kalkınma kavramı etrafında örülmüş böylesi bir büyünün etkisinde kaldığı anlaşılıyor. Öyle ki muhalif analizlerin politika önerileri bile sonuçta onları muhalif oldukları güçlerle işbirliğine yönlendiriyor.

..... Türkiye'de kapitalizmin gelişimi sürecini sınıfsal bir ilişki ve süreç olarak "sermaye birikimi"ni merkeze koyarak anlama-açıklama çabası Türkay'ın bu bağlamdaki çalışmaları
nın en belirgin özelliği olarak karşımıza çıkar. Diğer yandan sermaye birikimi yaklaşımı, Türkay'ın, Türkiye kapitalizmi ile kalkınma analizlerinin ortak paydasını oluşturmaktadır."
(Tanıtım Bülteninden)18,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058971530
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 384
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 384
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.