Sevme Sanatı

Erich Fromm
2 kişi

Kitap Açıklaması

"Sevgi", insanoglunun gelişmesinin ilk dönemlerinden başlayarak günümüze dek yaşayabilen vazgeçilmez bir duygu, anlam dolu bir sözcük. Hiç kuşkusuz, insanlar varoldukça yaşayacak. Tüm çabalar, uğraşlar, tutkular, yaratılan tüm sanat yapıtları bir anlamda hep sevgisiz kalmamak için belki de. Sevgiyi yaşarken kendimizden geçer, yokluğundaysa hastalanırız. Onu bastırdıkça daha çok özlemini çeker, gizledikçe değişik görünümlerin içine gireriz. İnsanların doğumlarından ölümlerine dek özlemle istedikleri, bekledikleri, elde edebilmek için her şeyi göze alabildikleri, bazen de değerini bilmedikleri bir duygu, sevgi. Tüm şarkıları, romanları, filmleri, düşlerimizi dolduran, tüm sanat yapıtlarına konu olan sevgi, insanların, doğal olarak yaşayageldiği bir olgu mu? Herkes -bir çiçeği, bir çocuğu, işini, güneşi, insanı- sevebilir mi? Sevgiyi herkes gerçekten duyabilir mi? Belki bu sorulara geçmeden önce sevgiyi tanımlamak gerekecek. Evet, nedir sevgi? Bir yeti midir? Bu doğal hak, giderek elimizden alınmakta mıdır? Ve biz, bunları biliyor muyuz? Erich Fromm, bu yapıtıyla işte bu soruları yanıtlıyor, sağlıklı ve hastalıklı sevginin ne olduğunu, ona neden büyük bir istekle sarıldığımızı, neden insanın bir varolma sorunu haline geldiğini anlatıyor. Anne sevgisinden başlayarak cinsel sevgiye dek uzanan yolda, sevginin ne gibi güçlüklerle karşılaştığını, bu engellerin hangi ruhsal ve toplumsal koşullardan kaynaklandığını gösteriyor. Çağdaş Batı toplumlarında sevginin yozlaşmasının nedenlerini irdeleyerek, bu güzel olgunun yaşanabilmesinin bilimsel temellerini gösteriyor.

Erich Fromm Kitapları
9,26 ₺ %15
7,87 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Die Kunst Des Liebens
ISBN: 9789753880671
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 125
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Çevirmen: Yurdanur Salman
Ağırlık: 100
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Şahnur Türkdoğan (30.01.2019)

  Günümüzde içi boşaltılan sevgi kavramı üzerine çok derinlemesine bir inceleme yapılmış. Sevginin bir sanat olduğu ve emek, bilgi, saygı, hoşgörüyle birlikte öğrenilen bir duygu olduğunu belirtmiş, nasıl ki bir kuyumcu işini öğrenmek için emek harcıyor ve işini öğreniyorsa sevgi de öyle bir duygudur.

 • Polat Akaydın (12.07.2018)

  Kimilerine göre sevginin sanatı olmaz ama Erich Fromm bize bunu çok güzel kanıtlamış kitabın adı gibi Sevme Sanatı aslında bize sevginin ne kadar güzel ve karşılıksız olduğunu anlatmış.

 • Burcu Tunçeri (05.07.2018)

  Birini gerçekten sevip ya da sevmediğinizi düşünüyorsanız ve cevaplarınız da sizin gibi tereddütlü ise Sevme Sanatı adlı kitaptan öğreneceğiniz çok şey var demektir.

 • Onur Akyüz (18.06.2018)

  Sevgi değilmidir tüm yaraların çaresi. Sevme Sanatı kitabı sevgiyi arayanların yolunu kaybetmişlerin severek okuyacağı bir kitap.