Şeyh Bedreddin Destanı

Zeki Büyüktanır

Kitap Açıklaması

Destanlar, günümüz toplumların belleğine etkili ve kalıcı olarak tarihten önemli olaylar aktarmaktadır. Sonradan derlenmiş sözlü destanların yanında, bu türden edebi yönü ağır basan, yazar tarafından önceden derinliğine araştırılarak yazılan destanlarda ise, şiirselliğin yanında çok önemli bir öğreticilik söz konusudur.
Destan, Zeki Büyüktanır'ın ürettiği edebiyat türleri içerisinde çok başarılı olduğu bir alan. Şeyh Bedreddin Destanı'ndan başka yazdığı Pir Sultan Abdal Destanı, Anadolu Ulusal Kurtuluş Destanı, Kurtuluşa Giden Yol (Kuvayı Milliye) Destanı, Troya'dan Kurtuluş Savaşı'na Anadolu Destanı, Baba İshak Destanı, Ömer'in Ağıdı Destanı ve Tilgarimo, hem bilimsel temeli olan hem de şiirsel tadıyla okurda etki bırakan destanlardır.
Zeki Büyüktanır'ın ayrıca bu alanda "Homeros'tan Günümüze Anadolu Destanları" ve "Yazın Dünyamızın Kutsal Kitabı İLYADA" adıyla bildiğimiz inceleme kitapları da bulunmaktadır.
Adil BOZKURT'un onunla ilgili değerlendirmesinde belirttiği gibi; Zeki Büyüktanır'ın destanı, Türkçemizin yaylalarında üçgüldür, nergiz kokuludur.
Onun için doyumsuz bir uğraştır yazdığı destanlar. Dilimizde gönül örgüsüdür, sözleri yayla kokuludur.

FERHAT İŞLEK

 Zeki Büyüktanır Kitapları

24,00 ₺ %28
17,28 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752488960
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 112
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.