Sigortacılığa Giriş

Temel Sigorta Bilgileri

Barış Demirtaş, Deniz Çakmak, Feride Hayırsever Baştürk

Kitap Açıklaması

Sigorta, benzer risklerle karşı karşıya olan kişilerin prim ödemesi suretiyle toplanan tutarlarla, o risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zararın karşılanması şeklinde uygulanan bir risk yönetim şeklidir. Kişilerin sahip oldukları varlıkların ve kendi yaşamlarında karşılaşabilecekleri risklerin farkında olmaları ve bu riskleri en aza indirme çabasını göstermeleri son derece önemlidir. Benzer şekilde ticari hayatta faaliyette bulunan bütün kurum ve işletmeler için de farklı riskler söz konudur.

Karşılaşılan risklerin ve olası hasarların boyutları büyüdükçe daha çok kişi veya işletme zarar görmekte ve afet/ felaket gibi tanımlamalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ülke ekonomisi de bundan büyük yaralar almaktadır. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi incelenirken; sigortalı sayısı, toplam prim tutarı, poliçe sayısı ve prim tutarları ile ülkedeki gelir seviyesi de bir faktör olarak ele alınmakta ve bu faktörlerin artması gelişmişlik seviyesini yükseltmektedir. Sigorta ile ulusal ve uluslararası ticaretin gelişmesi ve büyümesi desteklenmekte ve işletmeler olası hasarlara karşı koruma altına alınabilmektedir.

Sigorta sektörü toplanan primlerin, fon yaratma fonksiyonu ile ekonomiye kazandırılmasında, tasarruf oranlarının arttırılmasında da görev almaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi'nin dünyadaki ve ülkemizdeki artan uygulamaları bunun göstergesidir.

Bu tablo içinde sigorta bilincinin oluşturulması, bu alanda eğitim almış kişilerin sektörde istihdamının artması sigorta sektörünün geleceği için son derece önemlidir. Sigortacılık işlemleri üzerine yazılan kitapların sayısının artma eğilimine girmesi de sevindiricidir.

Bu kitap üniversitelerin "Sigortacılık" bölümü öğrencileri için temel kitap olarak hazırlanmıştır.40,00 ₺ %28
28,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Eğitim, Akademik
ISBN: 9786059048590
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 250
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.