Sineklerin Tanrısı

Modern Klasikler Serisi

William Golding
23 kişi
Kidega'nın Sineklerin Tanrısı Kitap Yorumu
İnsanlığı ve toplum kavramın anlatan en güzel eserlerden biridir Sineklerin Tanrısı. Kendi medeniyetlerini oluşturan çocukları ve zamanla her sistemde olduğu gibi farklı seslerin çıkmasını çocuklar üstünden anlatmıştır. Toplum içinde yaşayan insanın davranışlarının neye göre şekillendiğini sorgulayan, içgüdülerimizin hareketlerimiz üstündeki etkisini bizlere gösteren alegorik bir eserdir. 1954'te basıldıktan sonra William Golding'i büyük bir üne kavuşturmuştur.

Kitap Açıklaması

''Sineklerin Tanrısı başlangıçta, ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini anlatan, küçükler için yazılmış bir öykü, R.M. Ballantyne'ın Mercan Adası'nın çağdaş bir uygulaması sanılabilir. Hatta Golding, kendine özgü buruk alaycılıkla, okuyucunun bu sanısını pekiştirmek istercesine, Sineklerin Tanrısı'nın başlıca iki kişisine Mercan Adası'ndaki çocuklardan aldığı Ralph ve Jack adlarını verir. Mercan Adası'nda Ballantyne, oldukça duygusal ve biraz da bön bir iyimserlikle, gemileri battıktan sonra Pasifik Okyanusu'nda ıssız bir adaya sığınan üç İngiliz gencinin, Büyük Britanya uygarlığının oldukça başarılı bir küçük örneğini nasıl yeniden kurduklarını anlatır. Golding'in Sineklerin Tanrısı'nda da bir mercan adası ve İngiliz çocuklar vardır. Ama altı ile on iki yaş arasında olan bu çocuklar, gelecekteki atom savaşı sırasında, güvenilir bir yere götürülmek üzere bindikleri uçak bir saldırıya uğradığı için bu mercan adasına düşmüşlerdir. Ve bu mercan adasında olup bitenler, Ballantyne'ın romanında olup bitenlere hiç mi hiç benzememektedir...Sineklerin Tanrısı'nda gördüğümüz ıssız ada da yeryüzünün cennetlerinden biridir. Çocuklar da bu adanın, okudukları Mercan Adası'na çok benzediğini söylerler. Ne var ki, başlangıçta bunu hiç sezinlemediğimiz halde,atom çağının çocukları, bu güzelim adayı her açıdan bir cehenneme çevireceklerdir.''William Golding Kitapları

16,00 ₺ %30
11,20 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Lord Of The Flies
ISBN: 9789754582901
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 262
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Çevirmen: Mina Urgan
Editör: Ruken Kızıler
Ağırlık: 260
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Gönül Toprak (30.12.2020)

  Kesinlikle tavsiye ederim.

 • Zuhal YAZICI (29.11.2020)

  Kitabı filminden daha güzel, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim

 • EDANUR KAYNAK (05.09.2020)

  Bu kadar haarika olacağını düşünemedeğim bir kitap.Kidegaya sorunsuz ve hediye kahveyle yolladıkları içnin sonsuz teşekkürler

 • Yakup Yavuz (14.04.2020)

  insanoğlunun uç noktalardaki sınırlarının yaş ile alakalı olmadığı, toplumsal yapıyı, demokrasinin olduğu ve olmadığı durumlardaki küçük bir benzerini gösteriyor. Ve daha birçok noktaya değiniyor aslında. bu arada herkes "gençler için yazılmış ama" diye kullandıkları sözlere katılmıyorum. (dipnot: kitap filminden daha iyiydi.)

 • Gökay Er (03.01.2020)

  Kitap insan oğlunun içinde olan ama toplum ve yöneticiler tarafından kontrol, kurallar ve cezalarla dizginlenmiş doğuştan gelen kötülüğün uzun süre kontrolsüz kalan çocukların içerisinde nasıl çıkmaya başladığını işliyor. Okusanızda olur okumasanızda, muhtemelen sizin için sadece vakit kaybı olacak. Olay örgüsü sarsada vasat olmaktan ileri gidemiyor.

 • Gökhan Pervan (21.12.2019)

  Kitabın vermek istediği mesaj güzel olmakla birlikte olay örgüsü yüzelsel kalmış gibi. Netice itibariyle okunulası kitap.

 • Gül Güneş (02.11.2019)

  çok güzel bir kitap, okudugum için mutluyum

 • Eda Şahin (30.09.2019)

  Abartıldığı kadar değil maalesef.

 • Bengisu yeldan (23.06.2019)

  kitap herkese göre güzel olabilir ancak şunu söylemeliyim ki ölvüldüğü kadar yok.Gereksiz yere uzatılmış bir kitap bana göre.Daha az sayfalı olsa iyiydi haketmemiş bu kadar fazla sayfayı.

 • Buğrahan Esmer (01.06.2019)

  Bir toplumun bir lidere nasıl ayak uydurabileceğini ve insanoğlunun içindeki kötü varlığın insanoğluna neler yaptırabileceğini gösteren bir roman. Akıcı olmasıyla beraber keyifli bir roman. Şiddetle tavsiye edilir.

 • berna kadıoğlu (21.04.2019)

  Ben hiç beğenmedim hiç beni sürüklemedi ilk defa bir kitabı okurken bu kadar sıkıldım

 • Tuğba Gevrek (12.03.2019)

  Kesinlikle okunması gereken eserlerden biri.Okuduktan sonra keşke bitmeseydi diyebileceğiniz bir eser.

 • Kübra Karaman (15.10.2018)

  Kitabı bitirdikten sonra filmini de izledim ama filmi tam bir hayal kırıklığıydı. Kendinizi kaptırıp gittiğiniz kitaplardan biri, çok beğendim.

 • ZEYNEP ERDEMİR (29.08.2018)

  YENİ YENİ OKUMAYA BAŞLAYACAĞIM KLASİKLER DİZİSİNE MERHABA DİYECEĞİM BU KİTAPLA BİRLİKTE :)