Siyaset Toplum Medya

Hasan Yılmaz

Kitap Açıklaması

Siyaset bir araç olarak toplum üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Son dört asırda zaman başka bir hızla ilerlerken, toplumların siyasal, ekonomik ve kültürel yönleri de bir o kadar hızlı değişebilmektedir. İlkel toplumdan tarım toplumuna, sanayi toplumundan sanayi sonrası topluma ve bilgi toplumuna kadar tüm toplumlar tecrübelerinin ve yaşadıkları dönemin izlerini taşımaktadır. Bu bağlamda toplumların bilgi birikimi ve değerleri, siyasetin ve medyanın ilgi alanına giren konulardır. Küresel anlamda evrensel değerlerin yanı sıra ilgili toplumlara ait bazı temel öğretiler bulunmaktadır. Bu bağlamda toplumun tüm öğretilerine yön verebilen ve ihtiyaçlarına göre biçimlenen siyaset, toplumsal değerleri de belirleyebilmekte ve dönemsel olarak farklılaştırabilmektedir.

Özellikle demokratik ülkelerde toplumsallaşma aracı olarak medyaya önemli görevler yüklenmektedir. Bu bağlamda medya, topluma bilgi aktarırken, kamuoyu oluştururken ve iktidarın üzerinde denetleyici bir rol üstlenirken tüm insanlığa eşit yaklaşmalıdır. Bilgi ve enformasyon kavramları ile anılan günümüz dijital çağında, toplumsal ve siyasal hayatı, teknolojik gelişmelerin etkisiyle zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın oldukça hızlı hareket edebilen medya şekillendirmektedir. Böylelikle sosyal ağlar, yeni ve dijital medya gibi akımlar ile etki alanı artan ve hız kazanan medyanın, toplumda siyasete yön veren yeni bilgi aktarım süreçleri ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, medyanın artan gücü karşısında siyaset; iktidar alanını korumaya çalışmakta ve yeni önlemler almakta ve gerektiğinde medyayı yönlendirmektedir. Ancak medyanın gerçek dışı, kontrolsüz ve ideolojik yaklaşımlarda bulunması toplumu kutuplaştırırken diğer yandan siyasetin asıl işlevini değiştirebilmektedir.

Bu eser siyaset, medya ve toplum başlıklarında sosyal bilimler literatürüne katkı sunabilmek amacıyla, alanında uzman akademisyenler tarafından kaleme alınmıştır. Eser, hemen her seviyede okura hitap etmekle beraber, özellikle lisans ve lisansüstü öğrencilere kaynak teşkil edecek niteliktedir.Hasan Yılmaz Kitapları

50,00 ₺ %12
44,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786257294058
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım:
Ebat: 14,5x21,5 cm
Ağırlık: 240
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.