Siyasi Kültür Okumaları

Cemil Oktay

Kitap Açıklaması

Her toplumsal düzen beraberinde bu düzene uygun olarak biçimlenmiş bir siyasal kültürü de yansıtır. Bu kültür ise toplumsal yapı ve siyasal düzenle uyum içinde şekillenip, bu yapının tüm özelliklerini içinde barındırır. Bununla birlikte, bu kültürel yapıları ele alıp, incelerken örnek olarak aldığımız toplumsal yapının çerçevesine atfettiğimiz işlevler nedeniyle farklı sonuçlara ulaşabilir, değişik modeller tanımlayabiliriz. Bu nedenle siyasal kültür tahlillerinde her zaman tartışmaya açık, bilimsel anlamda "kuşku"ya fırsat tanıyan yöntemlerle hareket etmek en doğru yollardan biridir.

Prof. Dr. Cemil Oktay'ın Siyasi Kültür Okumaları adlı bu kitabında yeralan metinler, yazarın özellikle çok önem verdiği Türk siyasi kültürünün tarihî kökenleri üzerine görüşlerini içeriyor. Oktay, bu çalışmadaki görüşlerinin tartışmaya açık olmasına çok önem verirken, okurlara soru sordurmayan, onların eleştirilerine kapalı olan görüşlerin, her zaman eksik kalacağının üstüne basıyor.

Cemil Oktay, çok farklı siyasal kültür örneklerini yorumlarken geniş bir tarihsel dönemin çizdiği çerçeve içinde siyasi kültürümüzün oluşumunda etken olmuş metinler üzerinde yorumlar yapıyor. Bunu yaparken de incelediği metinler arasında birbirine gönderme yaparak, siyasi kültür ekseni etrafında odaklanan gözlemleri ve ortak tespitleri biraraya getiriyor.

Kitapta, Siyasetname ve Adaletnamelerden başlayarak Osmanlı siyasi düşüncesi üzerine yorumlara; Tursun Bey'in siyaset tanımından Kanun-Esasî tahlillerine, yargı bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığına, aydınlar ve halk üzerine yapılmış denemelere kadar uzanan yorumları bu anlamda siyasal kültürümüze katkı olarak görüyor ve bu okumaların zihin dünyamızda yeni tartışmalar yaratacağına inanıyoruz.Cemil Oktay Kitapları

25,00 ₺ %25
18,75 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053994664
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 156
Basım:
Ebat: 16x23 cm
Editör: Fahri Aral
Ağırlık: 156
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.