Sosyal Bilimler Sözlüğü

Mustafa Acar, Ömer Demir

Kitap Açıklaması

İnsanlar kelimeler ve kavramlarla düşünürler; düşüncelerini, dertlerini ve meramlarını kelimeler ve kavramlarla dile getirirler.

Felsefe ve her biri zamanla felsefeden koparak bağımsız bir disiplin haline gelmiş olan sosyal bilim dalları insanı ve toplumu anlama, anlamlandırma, açıklama ve yorumlama çabalarının birer ürünü olarak hayatımızın önemli bir parçası haline gelmişlerdir.

İktisat, işletme, sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, iletişim, hukuk, ilahiyat, vb. gibi disiplinlerin temel kavramlarına aşinalık bize hem özgüven kazandıracak, hem de bizi neyi niçin savunduğunu, neye niçin karşı çıktığını bilen, bilinçli insanlar haline getirecektir.

Bu kaygılarla ortaya çıkan ve alanında Türkçe literatürdeki ilk sözlük olan Sosyal Bilimler Sözlüğünün ilk baskısı 1991 yılında yapılmıştı.

Tüm sosyal bilim alanlarından dengeli bir kavram havuzunun oluşturulmaya çalışıldığı ilk baskıyı izleyen baskılarda da sözlüğe sürekli yeni kavramlar eklenmiştir.

Elinizdeki yedinci baskıda, yeni eklenen 1000 civarında kavramla birlikte toplam kavram sayısı 4000'i aşmış durumdadır. Sürekli gelişen sosyal bilimlerde yeni kavramlar ortaya çıktığı için yeni baskılarda bu sayının daha da artacağı tahmin edilebilir. 

Okuyucu ve araştırmacılara yardımcı olmak üzere sözlüğün sonuna Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe dizin eklenmiştir. Sözlüğün, en başta adı geçen sosyal bilim dallarıyla uğraşan araştırmacılar olmak üzere, her düzeyden öğrenciler, öğretmenler, lisansüstü çalışma yapanlar, akademisyenler ve entellektüel dağarcığını genişletmek isteyen herkese yararlı olması umulmaktadır.Mustafa Acar Kitapları

75,00 ₺ %20
60,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053372424
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 448
Basım:
Ebat: 14,5x22 cm
Editör: Salih Tiryaki, Emre Vadi Balcı
Ağırlık: 448
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.