Sosyal Bilimlerin Mantığı Üzerine

Jürgen Habermas
Alfa Yayınları

Frankfurt Okulunun en önemli temsilcilerinden Jürgen Habermas, Marksizmin eleştirel toplumsal bir kuram olarak yeniden formüle edilmesi projesine katılarak, baskı ve sömürüye dayanan bütün güç ilişkilerini tanımlamaya ve çözümlemeye çalışmıştır.

Sosyal Bilimlerin Mantığı Üzerine adlı bu kitabında dört ana başlık altında Pozitivizm Tartışması, Yorumbilgisi, Sosoyalbilimsel İşlevselcilik, Bilgi Kuramı ve Tarih Felsefesi sert, yapıcı ve derinlikli çözümlemelerle doğa bilimleri ile sosyal bilimler arasındaki geleneksel ayrımı; sosyal eylemin karakteristik özelliklerini ve toplumsal gereklilik açısından dil teorisinin göndermelerini; yorumbilimin doğasını, işlevini ve sınıflamalarını; işlevselcilik ve sistem kuramlarının güçlü ve zayıf yönlerini; Popper’in sosyal bilimler felsefesine bakışını inceliyor.

45,37 ₺ %28
32,67 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786051718620
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 668
Basım: Aralık 2018
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Mustafa Tüzel
Jürgen Habermas

Jürgen Habermas Hakkında

Jürgen Habermas geliştirdiği İletişimsel Eylem Kuramı ile toplum kuramı alanında oldukça ses getirmiş üst felsefe tartışmalarına önemli bir açılım kazandırmıştır Frankurt Okulunun önemli ve son kuşak...

Sosyal Bilimlerin Mantığı Üzerine Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Baran Körmükçü (24.12.2018)

    Kitap çok faydalı, fakat popüler kitaplara alışkın olanların biraz zorlanacağı türden. Biraz sabırlı olunursa keyifle okunabilir.