Sözlü - Mülakat Sınavları ve Yargısal Denetimi

İdari Usul ve İdari Yargılama Usulü Sorunu Olarak

Abdullah Uz, Mustafa Yaşar Demircioğlu

Kitap Açıklaması

Anayasanın Siyasal Haklar ve Ödevler bölümünde yer alan 70'inci maddesinde, her Türk vatandaşının kamu hizmetine girme hakkına sahip olduğu belirtilmiş, hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrımın gözetilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Buna göre idare, kamu personeli alımında sadece görevin gerektirdiği nitelikleri, yani liyakat şartını esas almak zorundadır.

İdarenin liyakati ölçmek için en önemli enstrümanı sınavlar olmakla birlikte, özellikle sözlü–mülakat sınavlarının, idarenin bu alanda nasıl ve ne kadar sahip olduğu çok tartışmalı olan takdir yetkisinin sınırlarını zorlama, kamu yararı ve hizmet gereklerini göz ardı etme ve liyakat ilkesine aykırı karar alma aracına dönüştürüldüğü, genel bir tespit ve değerlendirme olarak ifade edilmektedir.

Bu bağlamda, tipik bir idari işlem olarak idare tarafından gerçekleştirilen sözlü–mülakat sınavlarının; yetki, şekil, sebep, konu ve amaç unsurları bakımından idari yargı denetimine açık olduğu bilinmekle birlikte, bu denetimin, hangi unsurlar bakımından ne şekilde ve ne ölçüde yapılabilir olduğunun özel olarak hukuki bir inceleme konusu yapılmasının uygulamaya önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Konu Başlıkları

Kamu Hizmetine Girme Hakkı ve Liyakat İlkesinin Gerçekleştirilmesi Bağlamında Bir Ölçme–Değerlendirme Aracı Olarak Sözlü–Mülakat Sınavları
Sözlü–Mülakat Sınavlarının Yargısal DenetimiAbdullah Uz Kitapları

38,00 ₺ %8
34,96 ₺
Tedarik Süresi: 4 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055336844
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 326
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 465
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.