Spor Kulüplerinin ve Taraftarlarının Facebook Kullanımı

Levent Atalı

Kitap Açıklaması

Bu çalışmada öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto Süper Ligi'nde yer alan spor kulüplerinin sosyal paylaşım ağlarından biri olan Facebook'u hangi amaçlar için kullandık­larının ve Facebook uygulamalarında nasıl yer aldıklarının be­lirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, spor kulübü taraftar­larının Facebook kullanım amaçlarının saptanması ve Facebook üzerinde yer alış ve kullanım biçimlerinin belirlenmesi ile bunlar arasındaki farklılıkların sorgulanması amaçlanan diğer bir du­rumdur.

Çalışma grubu Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto Sü­per Ligi spor kulüplerinin resmi Facebook sayfasını takip eden taraftardanlardan oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda­ki katılımcılarını ise Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto Süper Liginde yer alan 18 spor kulübünden araştırma süreci­ne katılan ve Facebook uygulamalarından sorumlu yöneticiler oluşturmuştur.

Spor kulübü taraftarlarının spor kulübü Facebook uygula­malarını kullanırken, Facebook kullanım amaçları olan "bilgi, takip ve destek", "paylaşma", iletişim kurma" ve kulübe gelir sağlama" boyutunda kullanımlarını etkileyen değişkenler vardır. Spor kulübü taraftarlarının spor kulübü Facebook uygulamaları­nı kullanırken bilgi, takip ve destek amaçlı kullanımı ilk sırada yer almıştır. Spor kulübü taraftarları Facebook kullanırken ken­dini daha çok izleyici olarak tanımlamıştır.

Spor kulüplerinin Facebook uygulamalarında yer almaya karar vermelerinde taraftar taleplerini, teknolojik gelişmeleri, taraftara ulaşmayı ve iletişimi temel alarak planlamalar yaptığı görülmüştür. Facebook'ta yer almaya karar vermeyle beraber ku­lübün kampanya, marka ve reklam yönlü faaliyetleri de bu alana yansımıştır. Tüm bu süreçle beraber taraftar iletişimi ve taraftar dünyası spor kulüpleri için Facebook yolu ile taraftar ilişkisinde önemli bir yer edinmiştir.

Spor kulüplerinin taraftarlarla iletişim kurma ve onlara ulaş­ma hedefleri karşısında, benzer şekilde taraftarların da spor ku­lüplerinin Facebook çatısı altında hem diğer taraftarlar hem de kulüpleri ile iletişim kurmak, paylaşım gerçekleştirmek ve onları takip etmek gibi Facebook uygulamalarında yer alması bu çalış­manın iki tarafını bir araya getiren ortak bir zemin oluşturmakta­dır. Dolayısıyla kulüplerin Facebook'ta yer almasında etkin olan çeşitli faktörlerin bir noktaya kadar taraftarların Facebook'ta yer almasında etkili faktörler ile örtüştüğünü söylemek mümkündür.

Bu çalışma birçok kişinin değerli katkıları ve teşvikleri ile oluşmuştur. Öncelikle araştırmanın ilk başından sonuna kadar değerli katkılarıyla bana rehberlik yapan, büyük desteklerini gör­düğüm danışmanım Sayın Doç. Dr. Dilşad ÇOKNAZ'a ve sade­ce araştırma süreci ile değil hayatın birçok alanında ve özellikle spor konusu özelinde tecrübeleriyle yol gösteren Sayın Prof. Dr. Gazanfer DOĞU'ya özel teşekkür ederim. Son olarak maddi, manevi her zaman yanımda olan, her türlü desteği veren eşim Makbule ATALI'ya ve aileme sonsuz teşekkür ederim.

25,00 ₺ %5
23,75 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786052581476
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 170
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 170
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.