Stüdyo Osep

Tayfun Serttaş

Kitap Açıklaması

Stüdyo Osep, İstanbul'un yaşayan en eski stüdyo ve set fotoğrafçılarından Osep Minasoğlu'nun 80 yıllık yaşam ve fotoğraf tarihini gözler önüne seriyor. Tayfun Serttaş'ın Osep Minasoğlu arşivi üzerine on yılı bulan araştırmalarının ürünü olan çalışma, dört yüzü aşkın fotoğrafla, aynı zamanda, Cumhuriyet tarihini yansıtan resimli bir ansiklopedi olarak da değerlendirilebilir.

14 Ekim - 14 Kasım 2009 tarihleri arasında Galeri NON'da gerçekleşen "Stüdyo Osep" sergisine paralel olarak hazırlanan bu çalışma, "Biyografi", "Retrospektif" ve "Tanık" başlıklı üç ana bölümden oluşuyor. Kitapta, Samatyalı bir Ermeni aileden gelen Osep Minasoğlu'nun aile yaşantısı, 1915, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül gibi tarihsel dönüm noktalarının yanı sıra, bir stüdyo fotoğrafçısı olarak yaptığı çalışmalardan örnekler de yer alıyor.

Tayfun Serttaş'ın binlercesi arasından seçtiği bu fotoğraflar, dönemin Beyoğlı ve Yeşilçam hayatının merkezinde ya da kıyısında yer alan, ünlü ünsüz pek çok ismin portreleriyle ve çeşitli sanat gruplarına, filmlere, sanatçılara dair mizansenlerle, eşine az rastlanır bir seçki meydana getiriyor.

Kitabın sonunda yer alan, Tayfun Serttaş'ın Osep Minasoğlu'yla ilgili video çalışması "Osep Minasoğlu Hatırlıyor"un metin dökümü de, okurların, 80 yıllık hareketli bir yaşamın aydınlık ve karanlık yanlarına daha derinden nüfuz etmesine olanak sağlıyor.

Stüdyo Osep brings into sharp relief Osep Minasoğlu's 80 years long life and history of photography, one of the most oldest living studio and set photographers of Turkey. As a product of almost ten years of research, undertaken by Tayfun Serttaş at Osep Minasoğlu's archives, the book can also be read as the photographic encyclopedia of Turkish republican history, with more than four hundred photographs it brings into the light.

Prepared in parallel with th exhibition, "Studip Osep", which took place in Gallery NON from October 14 to November 14, 2009, the book is made up of three main sections under the headings of "Biography", "Retrospective", and "Witness". The book also sheds light upon the family life of Osep Minasoğlu, who was from an Armenian family of Samatya, certain historical turning points such as 1915, Wealth Levy, 6-7 September Events, together with some examples from his works as a studio photographer.

These photographs, selected from among thousands of them by Tayfun Serttaş, constitute a very rare collection of the portraits of famous and not-famous figures, which were at the center pr periphery of the life of Beyoğlu and Yeşilcam, of various art groups, movies and mise-en-scenes of artists.

The last section presenting the transcription of Tayfun Serttaş's video on Osep Minasoğlu, "Osep Minasoğlu Recalls", makes it possible to the reader to penetrate into the dark and light corners of an 80 years long active life.Tayfun Serttaş Kitapları

41,67 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055753085
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 343
Basım:
Ebat: 22x25 cm
Çevirmen: Nazım Dikbaş
Ağırlık: 1087
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.