Sultan Abdülhamid ve Kürtler

Nihat Karademir

Kitap Açıklaması

O'nun ölümünden yaklaşık yüzyıl sonra bile bölgedeki devletler hala enerjinin büyük bir kısmının Kürtleri ve Kürdistan'ı zapt etmeye harcıyorlarsa, Abdülhamid dönemini anlamak bi kez daha ezlem bir görev haline geliyor.

Çünkü İmparatorluğun kesi ilgasının üzerinden neredeyse yüz yıl geçmiş olmasına rağmen 21. yüzyılın olayları, Osmanlı mirasının bazı parçalarıyla hala yaşadığını veya yaşamak için direndiğini göstermektedir.

Bu miras sadece devletlerin ve millet-i hakimenin değil, bu bölgede yaşayan veya bir zamanlar buradan ayrılmak zorunda kalan tüm halkların hafızasında yaşamaktadır. Nitekim Osmanlı'nın son yüzyılı, daha sonraki Kürt kuşakları tarafından da bu dönemin olaylarına verilen değerden dolayı önemi her geçen gün artan bir zaman dilimidir. En örgütlü ve en geniş katılımlı Kürt isyanları bu dönemde ortaya çıkmış ve 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Kürt tarih yazımı bu dönemde yaşanan değişimleri milliyetçiliğin Kürt terihi içindeki yerini öncülerinden daha çok vurgulamıştır.Nihat Karademir Kitapları

45,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055053482
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 616
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Süleyman Çevik
Ağırlık: 616
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.