Tahkiku Ma'li'l-Hind

Biruni'nin Gözüyle Hindistan

Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Biruni

Kitap Açıklaması

Biruni diyor ki;

"Bir gün üstad Ebu Sehl et- Tiflisi'yi ziyaret ettiğimde onu, Mu'tezile hakkında kitap yazan birini, bu mezhebin görüşlerini yanlış yorumladığı için eleştirirken buldum. Çünkü o yazar Mu'tezile'ye ait 'Allah bizatihi alimdir' sözünü 'Allah'ın ilmi yoktur. 'tarzında aktararak insanlara, Mu'tezili bilginlerin Allah'a cahillik isnat ettiklerini göstermek istemişti.

Ben de, 'Bu öyle yaygın bir beladır ki hasım ve muhaliflerine ait görüşleri nakledenlerden pek az kimse bu beladan kurtulabimiştir' dedim. Ancak aşağılamak maksadıyla yapılan bu tarifler, aynı din içindeki mezheplere dair ise aralarındaki yakınlık ve mensuplarının bir arada bulunmaları sebebiyle daha  çabuk anlaşılır. Fakat aralarında ilişki veya işbirliği olmayan, birbirine yabancı milletlerin inançları konusunda böyle bir şey yapılmışsa, aradaki uzaklık ve konunun araştırılması zor olduğundan bu tarifler gizli kalmaktadır. 

Elimizdeki makalat kitapları ile mezhepler ve dinler hakkında yazılan bütün eserler maalesef bu gibi tariflerle doludur... Buna en güzel örnek, Hint dinleri ve öğretilerine dair kaynaklarımızdaki mevcut bilgilerdir."

Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Biruni Kitapları
24,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Din & Mitoloji
ISBN: 9789751630506
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 465
Basım:
Ebat: 165x245 cm
Çevirmen: Kıvameddin Burslan
Ağırlık: 948
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.