Tapu Müdürlüklerinin Dünü Bugünü Yarını ve 60 Yıllık Hatıratımız

Özdemir Kılınç

Kitap Açıklaması

Server Dede defter emini (D:? Ö:1748)

Server Dede, görevi uğruna canını feda eden, canına mal olacağını bile, bile yasayı uygulamak adına padişahın emrini yerine getirmeyerek, canını feda eden, bilinen ilk görev şehidimizdir.

Server Efendi, görevine çok bağlıdır. "kaide-i kadime " kayıtların muafazasına çok önem verir. suistimale fırsat vermemek için defterlerin, defterhanenin dışına çıkartılmasına izin vermezdi. gece vakti defterin defterhaneden dışarı çıkartılmasını istemek zaten yerine getirilmeyecek bir emirdi.

Meydana gelen bir ihtilafın çözümü için dönemin padişahi ı. mahmud arazilerle ilgili defteri ister. server efendi gece vakti olduğu için defterin defter haneden çıkartılarak padişaha götürülmesine müsaade etmez. çünkü, fatih sultan mehmet hazretlerinin kanunnamesine göre defter haneden gece vakti defter çıkartılması yasaklanmıştır. bu kanunname gereğince server efendi şöyle der. sultanımız af buyursunlar gece vakti defteri çıkartamam diye cevap gönderir.

Sultan 1. Mahmud bu haber üzerine çok sinirlenir. server efendinin derhal idam edilmesi için ferman yazdırır. sultanın isteği derhal yerine getirtilir. sabah olduğunda sadrazam huzura çıkar ve serdar efendinin bu konuda haklı olduğunu söyler. fatih sultan süleymanın kanunnamesini hatırlatır.

Padişah 1. Mahmut hemen bir ferman daha çıkartarak idamın durdurulmasını ister. ancak çok gek kalınmış, idam fermanı çoktan uygulanmıştır. görevi uğrunda canından olan bu memura yaptığından çok pişman olan ı. mahmud defter emininin defterhane binasının bahçesine gömülmesini emreder.

Halen tapu ve kadastro istanbul bölge müdürlüğünün hizmet binasının içinde türbesi, mezar taşı ve kitabesi mevcuttur.

İlk görev şehidimiz server efendinin görev aşkının, sadakatının şimdi ve bizden sonra gelecek meslektaşlarımız için örnek olmasını diliyorum. şehit rütbesine nail olmasını diliyorum. mekanı cennet olsun, sen rahat uyu server efendi, aynı sadakat ile izinden yürüyoruz ve yürümeye devam edeceğiz. ruhun şad olsun.

Özdemir Kılınç23,15 ₺ %25
17,36 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053062639
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 304
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 304
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.