Tapu Sicili ve Tapu Sicilinin Tutulmasında Devletin Sorumluluğu

M. Altuğ İmamoğlu

Kitap Açıklaması

4721 sayılı Medeni Kanunun 1007 nci maddesi Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder. Devletin sorumluluğuna ilişkin davalar, tapu sicilinin bulunduğu yer mahkemesinde görülür hükmündedir.

Bugünkü hukuk sistemi içinde Devlet tapu sicilinin tutulmasını yetkili kurumları eli ile üzerine almış ve tapu sicilinin tutulmasından dolayı da sorumluluğu üstlenmiştir. Madde metninden de anlaşılacağı üzere sorumluluk tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararları kapsamaktadır. Ancak Devlet kendini, tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlara karşı sorumlu tutarken bu zarara, kusuru nedeniyle sebep olan görevlilere de zararı rücu etme hakkını elinde tutmuştur.

Tapu sicilinin tutulması Devlet in tamamen idari usullerle yürüttüğü bir kamu hizmetidir. Bunun için de tapu sicili, kanun koyucunun özel ayni hak ilişkilerinin hizmetine sunduğu bir kamu hukuku kurumu niteliğini taşır. Kanun koyucu, söz konusu hizmeti objektif kurallara bağlayarak, hem üçüncü kişiler hem de hak sahipleri yönünden tapu siciline duyulması gereken güveni sağlamayı amaçlamıştır.

Devlet tapu sicilini yetkili kurumları eliyle tutmaktadır. Bu yetkili kurum ise sistemimizde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüdür. Bu görev Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ne 3045 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile verilmiştir.M. Altuğ İmamoğlu Kitapları

55,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054378180
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 671
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 980
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.