Tapulu Taşınmaz Mülkiyetinin Tapu Dışı Yollardan Kazanılması

Süleyman Sapanoğlu

Kitap Açıklaması

Kitapta işlenen konular ülkemizde geniş uygulama alanı bulan tapulu taşınmazların tapu dışı yollardan kazanılmasıyla ilgilidir. Maddi hukuka ilişkin bulunan tapulu taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, el değiştirmesi ve kaybedilmesi Türk Medeni Kanununda düzenlenmiştir.

Anılan kanunda yer alan temel kural uyarınca TMK. nun md. 705 taşınmaz mülkiyetinin kazanılması tescil ile olur. TMK. nun 706, BK. nun 213, TK. nun 26, KMK. nun 10. maddelerine göre de taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerin geçerli olması resmi şekilde düzenlenmelerine bağlıdır. Ne var ki, bu tür taşınmazlarla ilgili işlemlerin yapılmasında her zaman bu kurala uyulmamaktadır.

İşte bu yolda oluşan fiili durumu hukukileştirmek için kanunların açıkça izin verdiği ve düzenlediği hallerde resmi memur önünde yapılmayan tapu dışı/harici işlemlere belli koşullar altında geçerlilik tanınmıştır. Bu konular kitapta ayrıntıları ile işlenilmeye çalışılmıştır. Bu kitapta işlenen konular ana/temel kuralın ayrıcalıklı hallerini oluşturmaktadır.

Günlük yaşamda ortaya çıkan hukuki sorunların çözümünde çoğu kez yasal düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. Uygulamada karşılaşılan bu boşlukları doldurmak için temel ilkeleri zedelemeden uyuşmazlıkların Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Özel Daire kararlarıyla sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına çalışılmıştır. Kitabımda teoride ileri sürülen düşüncelerde gözönünde tutulmak suretiyle uygulamaya ışık tutan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Özel Daire kararlarıyla getirilen çözümlere de yer verilmiştir. İstek ve ihtiyaç durumu nazara alınarak kitabın ikinci baskısı yapılmıştır.Süleyman Sapanoğlu Kitapları

75,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054144235
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 856
Basım:
Ebat: 17x245 cm
Ağırlık: 1365
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.