Tarih Yazımı Üzerine 2

Araştırma, İlke, Yaklaşım ve Yöntemler

Kolektif

Kitap Açıklaması

Bilindiği gibi bütün bilim alanlarında olduğu gibi bir sosyal bilim alanı olan tarih ilminin de kendine özgü metot ve yazım yöntemleri yanında, bir araştırma yöntemi de bulunmaktadır. Tarih ilmi zaman içinde sözlü anlatım aşamalarından başlayarak, değişik form ve türlerde günümüze kadar şekillene gelmiştir. Bu süreçte çeşitli tarzlarda yazılan tarih eserleri ortaya çıkmakla beraber, yazım safhası öncesinde yakın zaman tarih konularının araştırılması da özel bir önem arz etmektedir.

Bu bağlamda günümüzde tarih araştırmaları gerek dünyada gerekse Türkiye'de yoğun bir çalışma ve ilgi alanı olmaya devam etmektedir. Buna bağlı olarak yapılan tarih araştırmaları da yaygınlık kazanmaktadır. Araştırmacılar, tarih yazımında bilimsel araştırma yöntemleri ile konuları ele alış şekilleri bakımından mevzularını kaleme almaları sürecinde, kendileri için en önemli yardımcı örnekler, daha önce yapılmış olan çalışmalara göre şekillenmektedir. Tarih araştırıcısı işe başlarken kendinden önce benzer konuları ele alan araştırıcıların hangi yol ve yöntemleri izlediklerini bilmek ve ona göre kendi çalışmasına da yön vermek durumundadır.

Bu nedenle hazırlanmış olan bu kitabın temel amacı, tarih ilmiyle ilgilenenlerin araştıracaklara konuları yöntem-kaynak ilişkileri bağlamında, ele alınacak mevzuların işleyiş biçimlerini göstermektir. Burada amaç, tarih araştırıcıların benzer konularda olaylara nasıl yaklaşacakları ve hadiseleri nasıl yorumlayacakları ile konuları ne şekilde değerlendirecekleri hususunda kendilerine fikir vermektir.60,00 ₺ %20
48,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057501424
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 580
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Editör: İsmail Özçelik
Ağırlık: 580
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.