Tartışmaların Odağındaki Halife Yezid

Ünal Kılıç

Kitap Açıklaması

İslam Tarihinde tesirleri itibarıyla en önemli olaylardan bir kısmının Yezîd b. Muaviye döneminde gerçekleştiği, ancak bu dönemin bazı mülahazalarla yeterince araştırılmadığı görülmektedir. Yapılan çalışmalar genelde mezhebi veya siyasi eleştiriler ve bu eleştirilere reddiye şeklinde olmaktan öteye gidememiştir.

Yezid döneminde gerçekleşen olaylarda yer alan taraflardan birisinin de Hz. Peygamber'in (s.a.v.) sevgili torunu Hz. Hüseyin olması; onun öldürülmesinin Şii ve Alevi kesimlerce propaganda unsuru olarak kullanılması da Yezid hakkında doğru bilgilere ulaşılmasını güçleştirmektedir. Buna karşılık Sünni tarihçilerden çok azının Şiilerin bu yaklaşımına karşı çıktığı, çoğunluğunun ise işin içerisinde kendilerinin de en az Şiiler kadar değer verdikleri Hz. Hüseyin ve diğer önemli şahsiyetlerin yer alması onların, Şiiler karşısında fikirler serdetmelerini zorlaştırmıştır.

İslam tarihinde ikinci fitne dönemi denilen ve Kerbela ile başlayan dönem Yezid'in iktidarında ve onun nezaretinde yaşanmıştır. Diğer taraftan Hilafetin Saltanata dönüşmesi, Harre Vak'ası, Mekke'nin muhasara edilmesi ve Kabe'nin yakılması da Yezid döneminde gerçekleşmiştir. Ayrıca renkli kişiliği de onu ilginç kılmaktadır. Dolayısıyla Yezid'in hayatı ve döneminde gerçekleşen olayların tarafsız bir şekilde ortaya konulması önem arz etmektedir.

Bu çalışmamız, Yezid ve dönemindeki hadiselerden ve günümüze kadar ulaşan tartışmalardan dolayı, kafa karıştırıcı ve merak edilen sorulara cevap niteliği taşımaktadır.Ünal Kılıç Kitapları

40,00 ₺ %10
36,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055996604
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 368
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Nurgül Dere
Ağırlık: 368
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.