Tasarımların Ulusal ve Uluslararası Hukukta Tescili ve Korunması

Nefise Koç Çelik

Kitap Açıklaması

Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler fikri mülkiyet hukuku alanında da etkisini göstermiştir. Bu gelişmeler karşısında ülkeler fikri mülkiyet haklarının korunması yönünde düzenlemeler yapmaya başlamışlardır.

Bu gelişmelerden tasarımlarda payını almış ve ulusal düzeyde yapılan çalışmalar beraberinde ülkeler arasında farklı uygulamaları getirmiştir. Bu farklılıklar uluslararası ticaretin gelişmesinin önünde bir engel olarak belirmiş ve ülkeler mevzuatları arasındaki farklıkları ortadan kaldırmaya yönelik anlaşmalar yapmaya başlamışlardır.

Bu çalışmalardan fikri mülkiyet haklarından biri olan tasarımlarda payını almış ve tasarımların ulusal ve uluslararası tescil prosedürleri ve korunması yönünde önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Türkiye de Gümrük Birliği sürecinde hız kazandırdığı bu çalışmalara, katıldığı uluslararası anlaşmalar ve Topluluk mevzuatını uyumlaştırma çalışmaları ile halen devam etmektedir.

Bu kapsamda tasarımların tescili, tescilin sağladığı haklar ve koruma bir çok çalışmaya konu olmuştur. Ancak bu çalışmada tasarımların ulusal ve uluslararası boyutu ele alınmış ve tasarımlar alanında hukukumuzda yaşanan gelişmeler birlikte değerlendirilmiştir.

Konu Başlıkları

Genel Olarak Tasarımlar
Türk Hukukunda Endüstriyel Tasarım Hakkının Tescili, Hükümsüzlüğü, Hakkın Tükenmesi
Türk Hukukunda Tasarım Hakkının Korunması, Tasarım Hakkına Tecavüz ve Başvurulacak Hukuki Yollar27,00 ₺ %8
24,84 ₺
Tedarik Süresi: 4 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054144341
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 177
Basım:
Ebat: 17x245 cm
Ağırlık: 508
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.