Tedbirat-ı İlahiyye

Tercüme ve Şerhi

Muhyiddin İbn Arabi

Kitap Açıklaması

Osmanlı medeniyeti genelde tasavvufî ve irfani bir hususiyet arzeder. Davud Kayseri, Molla Fenari ve İbn Kemal gibi şahsiyetlerin bu tasavvuf ve irfan çehresini çizerken ilham kaynakları büyük ölçüde İbn Arabi ve Mevlana olmuştur. Bu çehrenin ortaya daha belirgin şekilde çıkması için yapılan çalışmalar yoğunlaştıkça, özellikle İbn Arabî'nin Osmanlı medeniyetindeki tesirleri daha iyi anlaşılacaktır.

et-Tedbiratu'l-İlahiyye, İbn Arabî'nin tefekkür dünyasını tanımamıza elveren bir tasavvuf klasiğidir. Şeyh-i Ekber bu eserinde Aristo'ya nisbet edilen "Sırru'l-esrar" adlı felsefî siyasetnameyi tasavvufî açıdan yeniden yorumlamış ve gerek İslam kültürünün cihanşul karakteri gerekse kültürel özümlemenin metodu hakkında ilgi çekici bir misal sunmuştur.

Eseri A. Avni Konuk Bey'in tercüme ve şerhiyle okuyacaksınız. Merhumun Türkçe'sini aynen muhafaza ederek günümüz harfleriyle yayına hazırlayan Prof. Dr. Mustafa Tahralı bu titiz çalışmasıyla tasavvuf literatürüne çok önemli bir katkıda bulunuyor; esere yazdığı giriş, eklediği lügat ve indeks ile metni modern insan için daha da ulaşılabilir kılıyor.Muhyiddin İbn Arabi Kitapları

79,00 ₺ %25
59,25 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Et - Tedbiratü'l İllahiyye Fi İslahi Memleketi'l - İnsaniyye
ISBN: 9789753550123
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 574
Basım:
Ebat: 17x24 cm
Ağırlık: 799
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.