Tefsirde İhtilaflar

Ulumu'l - Kur'an Özelinde

Ferruh Kahraman

Kitap Açıklaması

Yüce Allah Kuran-ı Kerimde Şüphesiz Kuranı biz indirdik,onun koruyucusu da biziz buyurmaktadır.

(el-Hıcr 15/9) Bu ayet,müfessirler tarafından daha çok Kuranın lafzen tahrif edilmesine karşı korunması şeklinde efsir edilmiştir.Ancak bir metin, sadece lafzen tahrif olmaz,manen tahrifi de ihtimal dahilindedir.

Bu durum en başta dini metinler olmak üzere her türlü metin için söz konusudur. Sahabe ve tabiin neslinden Sonra ayetlerin manası ve tefsirinde bazı tahrifi yorumlar zuhur etmştir. Bazı müfessirler,bir yandan tahrif edilmeye çalışılan konuları amacına uygun olarak tefsir etmiş, diğer taraftan da maksadı ilahinin amacına uygun olarak anlaşılmasının yollarını göstermeye çalışmışlardır. Bu çalışma ameliyesi zamanla Ulumu-l Kuran ve Tefsir Usulunu oluşturmuştur.

Sahabe ve tabiin neslinden sonra Kuranın yorumlanması noktasında bazı inhirafi yorumlar ortaya konmuştur. Ancak bir ayetin manası konusunda Hz. Peygamber (s.a.s) den gelen farklı sahih rivayetleri ve muahhar asırlarda Kuranın ruhuna uygun düşen ihtilafları -birbirinin alternatifi olan farklı yorumları Inhirafi yorumlardan ayırt etmek gerekmektedir. Birbirinin alternatifi olan farklı yorumlar, tahrifi bir yorum olmayıp bir ayetin manası ve yorumu konusunda müfessirlere ait farklı görüşlerdir. Çünkü insanların farklı yapıları ve özel durumları aynı hakikatin farklı algılanmasına sebep olmaktadır. Mesela normal hayatta güzel bir akarsuyu seyreden insanlar bundan farklı manalar çıkartabilirler. Bir şair bu akarsuda dolayı hissiyatı galeyana gelip güzel bir şiir yazabilir. Bir ressam bu güzel manzarayı tuvale taşımaya çalışırken,bir çiftçi de bu suyu tarlasına taşımanın hayallerini kurar. Bir baraj mühendisi de bu suyun arkasında muazzam bir barajı görüp ondan enerji ve sulamak için projeler düşünür.Aynı konunun kişiler tarafından farklı algılanması hakkında şair ne de güzel söylemiş.

İbarelerimiz farklı farklı olsa da senin güzelliğin hep aynı güzelliktir,
Senin için söylenen bu sözlerin hepsi senin o güzelliğine işarettir.

İşte bu çalışma,yukarıda kısaca bahsedilen konuları,Ulumul Kuran özelinde ele almaya çalışmıştır.

Ferruh Kahraman Kitapları
38,00 ₺ %32
25,84 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055378066
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 392
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 352
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.