Tek Parti Dönemi

Şükrü Karatepe

Kitap Açıklaması

"Demokratik siyasi geleneği olan ve kurumları gelişen toplumlarda birden fazla siyasi parti bulunur. Bu partiler, belli aralıklarla yapılan hür seçimlerde halkın desteğini alabilmek için yarışırlar. Demokrasi geleneği yeterince oluşmayan ya da seçim dışında bir müdahale ile kurumları işlemez duruma getirilen sistemlerde ise genellikle tek parti vardır. Bu tek parti, devlet mekanizmasına ve siyasi hayatın işleyişine egemendir. Tek partili sistemlerde de seçim yapılır.

Ancak bu seçimler, halkın desteğinin sağlanmasından çok iktidarın faaliyetlerinin onaylanmasına ve gücünün tazelenmesine hizmet eder. Bu nedenle siyaset bilimcileri, birden çok siyasî partinin varlığını, "modern demokratik siyasî rejimlerin vazgeçilmez şartı" sayarken, tek parti egemenliğini, "totaliter rejimlerin ayrılmaz bir parçası" olarak görüyorlar."

"Sovyet blokunun dağılmasından sonra Dünya'da tek partili rejimler hızlı bir çözülme sürecine girmiş bulunmaktadır. Artık askerler dirense bile Türkiye bu sürecin dışında kalamayacak, tek parti yönetiminin kalıntılarını tartışarak tasfiye edecektir. Bu kitapçık, tek parti zihniyetinin tasfiyesine yönelik tartışmaların başlatılmasına katkıda bulunduğu ölçüde amacına ulaşmış olacaktır."Şükrü Karatepe Kitapları

12,00 ₺ %25
9,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789753552486
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 111
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 101
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.