Temel Kaynaklar Işığında Gerut Yahudiliğe Geçiş

Eldar Hasanoğlu

Kitap Açıklaması

Yahudilikte soyun sadece anneden geçtiği, sonradan Yahudi olmanın imkasızlığı gibi yaygın bir kanaat vardır. Bu kanaat tarihsel olarak doğru olmakla birlikte teolojik gerçeğe muhaliftir. Yahudilik erken dönemlerinde yabancılara kapalı olmuş, sadece İbranilerin İsrailoğulları'm ulusal kültürü olarak algılanmıştır. Soydaşlık bilinci esas olduğu için bu değerler sistemi öğretilmekle kazanılacak bir olgu olarak görülmemiştir. Bu yüzden eski İbranilerin zihninde din yayma fikri olmamış, yabancılar Hz. Musa'nın getirdiklerini kabul etseler bile "hidayete ermiş" olarak algılanmamış, yine yabancı görülmüşlerdir. 

Amos (M.Ö. VIII. yy) zamanından itibaren dile getirilen evrenselcilik söylemleri Babil Sürgünü (M.Ö. VI. yy) sırasında daha da sıklaşıp yabancıların da bu inanca kabul edilmelerinın önü açılmış, fakat Ezra'nın (M.Ö. V. yy) reformu bunun önüne geçmiştir. Helenler'le tanıştıktan sonra İsrailoğulları sahip oldukları  değerler sistemini öğretilebilir olarak algılamışlardır. Temelde ikna yoluyla, egemen oldukları bölgelerde zorla bu inancı yabancılara kabul ettirmeye çalışmışlardır (M.Ö. Il. yy). 

Yahudilik inancının kurumsal olarak yabancılara açılması, M.S. Il. yy.'da gerçekleşmiştir. Sonradan Hıristiyan ve Müslüman egemenliğınde yaşayan Yahudiler dinlerini yayma fırsatı bulamamış, böylece "Yahudi olunmaz, Yahudi doğulu( görüşü yaygınlık kazanmıştır.

30,00 ₺ %10
27,00 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054239733
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 240
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.